Soud zprostil Rittiga obžaloby v kauze tunelování dopravního podniku

()

Soud zbavil všech 17 obviněných v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku obžaloby. Odůvodnění rozsudku čte. Rozhodnutí není pravomocné.

Státní zástupce Adam Borgul při příchodu k soudu zopakoval, že se podle něj vinu všech obžalovaných podařilo plně prokázat, a to navzdory tomu, že soudce nevyhověl všem jeho důkazním návrhům včetně přehrání odposlechů Rittiga. Je proto pravděpodobné, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

V rozsáhlém případu čelilo obžalobě sedmnáct lidí. Obžaloba míří dvěma směry, první se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, jejich tisku a vzniku elektronické jízdenky, druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Žalobce tvrdí, že podnik přišel kvůli jednání, jež popisuje, nejméně o 457,5 milionu korun.

Letos v březnu ale přišla obžaloba o část svých základů. Soud zamítl použití odposlechů schůzek Ivo Rittiga, o které se státní zástupce mimo jiné opíral, s tím, že byly pořízeny v jiném případě, který se lobbisty vůbec netýkal – šlo o podezření, které směřovalo k bývalému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi.

Kromě odposlechů stavěl státní zástupce také na výpovědích spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky. Ten loni na podzim řekl soudu, že se podílel na převodu peněz, o kterých žalobce tvrdí, že byly vyvedeny z dopravního podniku, na karibskou společnost Cokeville Assets, a popsal v souladu s obžalobou strukturu firem, po kterých se měly peníze pohybovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]