Soudce Nejvyššího soudu: Evropa rezignovala na své hodnoty

Eric Drooker

Místopředseda Nejvyššího soudu ČR Roman Fiala v rozhovoru pro Právo k migrační krizi tvrdí, že Evropa zcela rezignovala na své tradiční hodnoty, pramenící z křesťanské, hebrejské a antické kultury. Předpokládá, že kvůli zvyšujícím se nárokům na bezpečnost postupně dojde k omezení ochrany soukromí a osobní svobody. Interview citoval server Novinky.cz.

Asi jsme se přehoupli z etapy, kdy jsme cítili, že nejcennější je svoboda, do situace, kdy si začneme pokládat otázky, zda je pro nás podstatnější široce pojatá svoboda, nebo bezpečnost. Domnívám se, že většina lidí se přikloní za takových okolností spíše k tomu, aby se trochu slevilo z ochrany soukromí, že tedy naše hovory budou třeba nahrávány, ale sníží to riziko toho, že někde na ulici vybouchne bomba. Myslím si, že jsme v situaci, kdy lidé začínají mít důvodný strach, proto si řeknou, že hodnota ochrany života je cennější než hodnota ochrany soukromí a značné svobody,“ říká Fiala deníku Právo a pokračuje:

„My jsme dnes v situaci, kdy se jaksi nehodí říkat, že naše civilizace stojí na křesťansko-hebrejských a antických kulturních principech. Jako bychom ztratili sebevědomí vlastních kořenů, které přitom současně absolutně nepopírá právo těch druhých… My jsme z křesťanských hodnot vycouvali, zřekli jsme se jich, ale žádné nové jsme nepřijali. Pokud někdo říká, že jsme jako společnost příliš bohatí, lenošní a nemáme chuť o něco bojovat, tak na tom něco je.“

Ateo

Tolik některá slova soudce Fialy. Jsou to skutečně slova k zamyšlení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner