Soudci dochází trpělivost s Vrabelem. Hrozí mu padesátitisícová pokuta, nechodí k soudu

Ladislav Vrabel (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Ladislav Vrabel | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Padesátitisícová pokuta hrozí proruskému aktivistovi Ladislavu Vrabelovi. Soudci s ním dochází trpělivost. Aktivista se totiž zjevně vyhýbá soudnímu jednání, které se má týkat zrušení jeho oddlužení. „Soud očekává, že dlužník se na jednání již dostaví, neboť účast na něm je především v zájmu samotného dlužníka. V opačném případě je soud připraven přijmout odpovídající pořádková opatření,“ píše v závěru posledního předvolání Vrabela soudce Zdeněk Strnad. Dokument je zveřejněný v Insolvenčním rejstříku.

Podle Občanského soudního řádu může soud uložit pokutu do 50 tisíc korun tomu, kdo „hrubě ztěžuje postup řízení zejména tím, že se nedostaví bez vážného důvodu k soudu nebo neuposlechne příkazu soudu, nebo kdo ruší pořádek, nebo kdo učinil hrubě urážlivé podání anebo nesplnil povinnosti uvedené v § 294, 295 a 320ab,“ stojí v řádu.

Soud před několika dny nařídil další jednání ve věci zrušení oddlužení Ladislavu Vrabelovi. Dlužníkovi také odeslal předvolání na 13. ledna. Zrušení oddlužení navrhuje Vrabelův insolvenční správce kvůli tomu, že proruský aktivista se má vyhýbat splácení svých dluhů, a kvůli tomu, že má nepřiznávat příjmy. Ukázalo se například, že prodával motocykl nebo pozemek u Vltavy za dva miliony korun. Především ale získává statisíce korun od důvěřivých lidí.

()

Insolvenční správce Martin Koubek se pokusil získat peníze z účtů, kam lidé Vrabelovi posílají peníze. To ale nevyšlo a několikamilionové dluhy zůstávají nezaplacené. „Z těchto účtů jsme nic nedostali, Česká spořitelna tvrdí, že jsou to peníze třetí osoby, analyzujeme, jak to dál řešit,“ řekl pro deník FORUM 24 insolvenční správce.

V kauze nyní jde i o tyto statisíce korun, které Vrabel získal od důvěřivých lidí s tím, že peníze mají být použity na organizaci proruských demonstrací. Kde však peníze končí, není jasné. Od září vyzýval fanoušky, aby mu posílali peníze na pořádání demonstrací. Následně se ukázalo, že zveřejněný účet je psaný na spolupořadatele a jeho dnes již bývalého kamaráda Jiřího Havla. Potom Vrabel chtěl, aby peníze od lidí Havel poslal na účet Vrabelovy srbské manželky. Následně se s Havlem rozhádali, rozešli a Vrabel dále žádal, aby lidé posílali peníze pouze na účty jeho ženy. Nyní Vrabel instruuje důvěřivé fanoušky, aby mu peníze posílali pro změnu na účet spolku Manifest. Ten vede další zadlužený proruský šiřitel dezinformací David Tesař.

Nařídit jednání o ukončení oddlužení se soudce pokusil již před několika měsíci, ale zhruba od konce září se Vrabel jednání vyhýbá. Z dokumentů zveřejněných v Insolvenčním rejstříku vyplývá, že na poslední chvíli se z jednoho jednání omluvil s tím, že jeho tchyně v Srbsku musí na operaci. Z dalšího se omluvil s tím, že je nemocný on. Před dalším jednáním obvinil soudce z podjatosti, čímž projednání své kauzy opět zkomplikoval. Vrchní soud v Praze však konstatoval, že soudce podjatý není, a kauzu mu vrátil. Další vývoj je očekáván 13. ledna.

Dluhy, které Vrabel řešil insolvencí, dosahují několika milionů korun. Jde o 27 exekucí, které se mu tak pravděpodobně znovu vrátí. Má jít například o dluh za pojištění, ze kterého stát vyplácí důchody. To Vrabel neplatil dvacet let. Další částky mají pocházet z jeho podnikání, na seznamu je také řada nezaplacených pokut dopravnímu podniku, nezaplacené jízdné atd. Vrabel se ve svém videu k dluhům vyjádřil v tom smyslu, že po něm jde „systém“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články