Soudkyně dala návod, jak lze zrušit Babišův svěřenský fond. Na čem se to asi zadrhne?

ČTK

Že jsou svěřenské fondy Andreje Babiše, které mají údajně řešit jeho střet zájmů v politice, jen Potěmkinova vesnice, je každému normálnímu člověku vybavenému informacemi a úsudkem jasné. Babiš a jeho okolí ale hrají dál komedii, která je stále trapnější.

Jak uvádí server Seznam Zprávy, soudkyně Šárka Zemanová z Okresního soudu ve Valašském Meziříčí po třech týdnech vysvětlila, proč se detailně nezabývala návrhem pirátského senátora Lukáše Wagenknechta. Ten chtěl, aby byl jeden z Babišových svěřenských fondů zrušen.

FORUM 24

Soudkyně na veřejném zasedání 22. června návrh zamítla a zdůvodnila to tím, že Wagenknecht nebyl tím, kdo ho mohl podat.

„Nyní v písemném rozsudku vysvětluje, že návrh může podat jen zakladatel svěřenského fondu, svěřenský správce, obmyšlený nebo ten, kdo na správu fondu dohlíží. ‚Žalobu ve věci svěřenských fondů by teoreticky mohl podat i ten, kdo je věřitelem a založením fondu mu byla ztížena nebo znemožněna dobytnost jeho pohledávek,‘ uvedla další příklad advokátka Anna Koller, jež senátora Lukáše Wagenknechta u soudu zastupuje a která tak měla možnost verdikt zanalyzovat. ‚V tomto konkrétním případě se okruh možných navrhovatelů smrskl opravdu prakticky jen na osoby ve svěřenském fondu. Lze si jen těžko představit, že by nápravu zjednala jakákoli osoba zainteresovaná ve svěřenském fondu AB private trust I, svěřenský fond, natož jeho správce,‘ doplnila Koller.“

Tak návod máme, ale provedení bude zřejmě poněkud drhnout. Správcem fondu AB private trust I je Zbyněk Průša, který šéfuje Agrofertu. V radě protektorů je Babišova manželka Monika a advokáti Alexej Bílek a Václav Knotek. Těžko si představit, jak paní Monika přijde domů a sdělí panu Andrejovi jen tak během klábosení, že mu zrušili fond. To by se asi moc a moc zlobil. Nic se ale zcela jistě rušit nebude. Babiš může oba správce svých fondů odvolat, kdyby se mu nezdálo, jak si vedou. Tomu druhému fondu šéfuje jeho věrný druh z Agrofertu Alexej Bílek. Jak teď víme z dokumentů, které vyšly najevo, Andrej Babiš je až do své smrti jediným obmyšleným fondů. Majetek se mu tedy vrátí a má také nárok na „jakékoli plnění“ z majetku, což v podstatě znamená veškeré zisky.

Ale kdepak střet zájmů. Tady jsme přece naopak svědky sjednocení zájmů v přímém přenosu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner