Soud v ruském městě Pskov na severozápadě země odsoudil příslušníka Svědků Jehovových Gennadije Špakovského na šest a půl roku vězení. Soudkyně Galina Běliková shledala dne 9. června Špakovského vinným z toho, že je vůdčím členem „zakázané extremistické náboženské skupiny“.
Jednašedesátiletý Špakovskij odmítl uznat jakoukoli vinu s tím, že má právo vyznávat své náboženství a sdílet své náboženské názory s ostatními. Při posledním slyšení přišel k soudu s taškou plnou osobních věcí, což dávalo najevo, že počítá se vzetím do vazby.
„Nepovažuji se za vinného… nedopustil jsem se žádného zločinu proti žádné osobě, vládě, zemi ani stávajícímu systému. Souhrn obvinění proti mně neurčuje žádnou škodu ani oběť. Jsem pronásledován za svou víru,“ řekl odsouzený pro stanici RFE/RL předtím, než soudkyně vynesla rozsudek.
Rusko oficiálně zakázalo Svědky Jehovovy v dubnu 2017 a prohlásilo je za „extremistickou organizaci“, což je označení, které je podle výroku amerického ministerstva zahraničí „špatné“.
Po desetiletí se na Svědky Jehovovy v Rusku hledí s podezřívavostí. Dominantní pravoslavná církev tam mezitím stojí za prezidentem Vladimirem Putinem.
Náboženská organizace Svědků Jehovových je i v Rusku známa svým hlásáním víry prostřednictvím navštěvování domácností, studiem Bible, odmítáním vojenské služby a neslavením státních a náboženských svátků. Od té doby, kdy byla činnost Svědků Jehovových v Rusku zakázána, bylo tam a na anektovaném Krymu uvězněno několik jejich příslušníků. K odsouzeným patřil i dánský občan Dennis Christensen, který byl v únoru 2019 v západoruském městě Orjol odsouzen k šesti letům vězení. Obvinění proti němu ostře kritizovaly skupiny zabývající se lidskými právy v Rusku i v zahraničí.
Letos 9. ledna organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že ruské represivní orgány během předchozího roku „dramaticky eskalovaly celonárodní perzekuci“ Svědků Jehovových. Ruské úřady provedly od roku 2017 v tuctech ruských měst nejméně 780 vpádů do domů ve vlastnictví tohoto náboženského společenství. K více než polovině těchto razií došlo v roce 2019.
(Zdroj: RFE/RL)