Soudkyně rozhodla o Redlově nesvéprávnosti. Její manžel s ním přitom pracoval ve stejné firmě

Michal Redl u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku (ČTK/Říhová Michaela)

Michal Redl u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

Zlínský podnikatel Michal Redl byl roku 2008 prohlášen za částečně nesvéprávného, a vyhnul se tak trestnímu stíhání za případy, na kterých spolupracoval s Radovanem Krejčířem. Od soudkyně Vlasty Chaloupkové, která o jeho stavu rozhodla, ale vede k Redlovi přímá linka, píší Seznam Zprávy. Její manžel totiž v tu dobu působil ve stejné firmě jako podnikatel.

Před 14 lety rozhodla plzeňská soudkyně Vlasta Chaloupková, že kvůli duševní nemoci je Redl částečně nesvéprávný. Když byl podnikatel letos označen za hlavu organizované skupiny vybírající úplatky v pražském dopravním podniku, ukázalo se, že jeho zdravotní stav není tak vážný, a objevila se podezření, že Redl duševní nemoc jen hrál.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kolem rozhodnutí soudkyně se nyní objevily nové nesrovnalosti. Od Chaloupkové totiž vede přímá linka k lidem v Redlově okolí. Její manžel Bedřich Chaloupka působil v roce 2008 jako konkurzní správce společnosti Technology Leasing, za jejíž tunelování chtěli policisté poslat Redla před soud.

Bedřich Chaloupka se dostal ke konkurzu Technology Leasing krátce po jejím bankrotu. Společnost zkrachovala podle policejního vyšetřování poté, co z ní Radovan Krejčíř s pomocí Redla vytáhl peníze cestou fiktivních bankovních úvěrů. Chaloupka vedl konkurz celkem 5 let.

Chaloupka tento fakt považuje za pouhou shodu okolností. „Obrovská náhoda,“ odpověděl na otázku Seznam Zpráv, jak se stalo, že on i manželka řešili ve stejné době právě Redlovy případy. „Já to teď od vás slyším prvně,“ dodal. Michala Redla prý osobně nezná. S manželkou-soudkyní se o případu doma údajně nebavili, ani když letos vypukla kauza dopravního podniku zvaná Dozimetr.

Chaloupková je dnes již několik let v důchodu. Na řízení o nesvéprávnosti si prý už nepamatuje.

Jedna z největších nesrovnalostí, které se kolem Redlovy nesvéprávnosti řeší, je také fakt, že případ celoživotního obyvatele Zlína řešil soud v Plzni. Redl si v roce 2008 přihlásil v tomto městě bydliště a stal se úředně obyvatelem Plzně. Jeho případ tak spadl právě pod Okresní soud Plzeň–město, kde se k němu dostala Chaloupková.

Redl si bydliště v Plzni přihlásil do domu ve Valtické ulici. V obchodním rejstříku pak od roku 2016 uváděl další plzeňskou adresu trvalého bydliště – v ulici Na Roudné. Oba domy patřily v inkriminované době podnikateli Miloslavu Kužílkovi. Redakce Seznam Zpráv zjistila, že Miloslav Kužílek působil v Plzni ve vedení tamní pobočky Hospodářské komory a odtud se znal s Bedřichem Chaloupkou. V devadesátých letech byli také jednateli stejné firmy.

Na propojení Redla, soudkyně Chaloupkové, jejího manžela Bedřicha Chaloupky a podnikatele Kužílka narazili i detektivové, když řešili korupční případ Dozimetr. Nejde ale o přímý důkaz, že opatrovnické řízení bylo v roce 2008 zmanipulované.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články