Skupina devadesáti soudců z Ukrajiny absolvuje ve Velké Británii kurz zaměřený na způsoby, jakými se vedou procesy s válečnými zločinci. První skupina soudců již školením prošla, v příštích měsících budou následovat další.
Speciální školení, které vyjde přibližně na 2,5 milionu liber, poskytuje Velká Británie ukrajinským soudcům proto, že se po skončení války očekává, že většinu soudních procesů s ruskými představiteli a vojáky obžalovanými z válečných zločinů povedou právě ukrajinské soudy.
Do této chvíle se uskutečnilo již čtrnáct soudních procesů s ruskými vojáky obžalovanými z válečných zločinů. K prvnímu došlo již v květnu. Zaregistrováno však bylo již přes 43 tisíc trestných činů. „Soudy zajistí, že pachatelé zvěrstev mohou být stíháni, dokud konflikt bude pokračovat,“ prohlásila britská generální prokurátorka Victoria Prentisová, podle které již dnes ukrajinské soudy „stíhají válečné zločiny v tomto živém a velmi brutálním konfliktu v reálném čase“.
Britský ministr zahraničí James Cleverly se domnívá, že vedení Ruska, včetně prezidenta Vladimira Putina, by se mělo za válečné zločiny a zvěrstva na Ukrajině zodpovídat.
„Musí přijít odpovědnost. A to znamená nejen odpovědnost za vojáky, kteří tato zvěrstva páchají, ale také odpovědnost až na samý vrchol moci v Rusku včetně Vladimira Putina,“ zdůraznil šéf britského ministerstva zahraničí.
„Podporujeme Mezinárodní trestní soud a jsme si vědomi toho, že mohou existovat i jiné mechanismy, a pracujeme s našimi přáteli, včetně Ukrajiny a dalších členů mezinárodního společenství, na tom, jaký může být rámec pro efektivní mezinárodní odpovědnost,“ dodal James Cleverly.
O tom, že stíhán za válečné zločiny na Ukrajině by měl být Vladimir Putin, je přesvědčen i francouzský prezident Emmanuel Macron, který prohlásil, že ruské raketové útoky na civilní infrastrukturu „jsou válečným zločinem“.
„Musíme shromáždit všechny důkazy o válečných zločinech. A to je to, co děláme tím, že posíláme policisty a experty na Ukrajinu. Musíme spustit všechny právní iniciativy. Proto moje odpověď zní ano,“ odpověděl Macron na otázku, zda by měl být stíhán i ruský diktátor Putin.
Již na konci listopadu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU navrhuje vytvořit s podporou OSN specializovaný soud pro vyšetřování a stíhání zločinu ruské agrese.