Soudružka kůl v plotě Konečná naříká, že jim soudruh Babiš bere hlasy

(ČTK)

Kdyby komunisté nečetli jen Marxe, Engelse, Lenina, Gottwalda a dílo Vaska Trubačov a jeho kamarádi, tušili by, co se s nimi teď děje. Protože ale z Kremlu nepřišly nové seznamy doporučené literatury, předvoj nějak tápe a stává se z něj hvězdná pěchota. Na závěr jim tedy poradíme, co by číst měli.

Kateřina Konečná teď v České televizi přehrála svou variantu na jakešovské téma „jsem jako kůl v plotě“. Ona to tedy nazývá vznešeněji, že je naše „jediná levicová europoslankyně“.

Jisté homeopatické prvky sebereflexe tam nechybí. Konstatovala, že hlasy od 6,9 procenta voličů a jedno křeslo není mnoho. „Nejde to nazvat jinak než zklamání.“ Skončili až za lidovci, což pro ně musí být zvláště ponižující.

Přitom se tak nadřeli: „Měli jsme širokou levicovou kandidátku, mladé kandidáty a neměla jsem pocit, že by to dopadlo jenom jedním mandátem. Byli jsme poslední dva měsíce mezi lidmi v ulicích a reakce byly vesměs pozitivní.“

Viník se ale našel: „Myslím, že volby byly hodně ovlivněné demonstracemi, které se tady dějí. Jsem z Moravy, jezdila jsem hodně po moravských regionech a tam mi řada lidí řekla, že šla k volbám a volila například Andreje Babiše – rozhodovali se, jestli třeba nás, nebo Andreje Babiše – právě proto, aby ‚Pražákům‘ dokázali, že nás na Moravě jejich demonstrace v Praze nezajímají.“

To je celkem staré rétorická finta, je třeba vytáhnout pracující proti povalečům, bodrý a nezkažený venkov proti městu. Takhle už to dělala ruralistická literatura pracující s tím, jak čistá dívka do pekla velkého města přišla, málem svých kořenů pozbyla, ale pak se vrátila do venkovského ráje nepoznamenaného dekadencí. Nějak se nám vytratily pracující masy z fabrik. I když opřít se o venkov, v tom je něco leninského, mohou to zkoušet.

Neodolatelné je ale to, když líčí, že za všechno může Babiš. Bere jim voliče? Jak se to mohlo stát? Vždyť ho sami drží u moci a on takhle. A navíc je to bývalý člen Strany! To v sobě nemá ani trochu sentimentu vůči lůnu, ze kterého vyšel?

Tady je právě čas na doporučenou četbu. Třeba o golemovi, jak ho rabín vytvořil a hliněný panák pak nekontrolovaně řádil. Nebo o panu Frankensteinovi, co smontoval dohromady bytost, který se vymkla kontrole. V NDR konec konců vzniklo sci-fi o robotech Blasiovi a Radiovi, kteří se chovali jako blázni, než jim to zatrhli. Kdyby nic, aspoň multikulturalisticko-islámské povídání o džinovi z láhve by i soudruzi znát mohli.

A tak je to pořád. Babiše si stvořili, vybavili ho znalostí taktiky a vypustili do světa. Když se mu tam vedlo, tak ho ještě podpořili a podporují. A Babiš, soudruh, se kupodivu chová pořád jako soudruh.

Prostě nedokonalá práce s kádry se vymstí, třeba i po desítkách let. Kdyby soudruzi nekašlali na četbu, tedy kdyby se více věnovali ideologické nadstavbě, nemuseli by teď dělat velký fňuk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner