Soudu se nelíbí finanční nesrovnalosti v Zemanově prezidentské kampani. Nepřekvapivě v tom má prsty i Mynář

Prezident Miloš Zeman a jeho okolí  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a jeho okolí | FOTO: ČTK

Když Miroslav Grégr s Miroslavem Šloufem zakládali spolek Přátelé Miloše Zemana, cíl byl jediný. Dostat jejich kamaráda na Pražský hrad. To se podařilo a spolek by tak mohl klidně zaniknout. K tomu nedošlo a dnes jsou jeho hlavními tvářemi Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Nyní se ovšem o fungování podivného seskupení začal zajímat soud. Nesedí totiž některé finanční operace, které spolek prováděl.

Jak upozorňuje server Aktuálně.cz, „zatímco Zemanovo oficiální vyúčtování, před jeho druhým zvolením hlavou státu, uvádí 11,5 milionu korun, spolek v poslední zveřejněné účetní závěrce za rok 2017 udává příspěvky ve výši 6,3 milionu. A když se Zeman v lednu 2018 utkal v poslední televizní debatě s vyzyvatelem Jiřím Drahošem, předložil seznam donátorů dávající dohromady 9,2 milionu“.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Je tedy vidět, že kampaň Miloše Zemana, která byla založena především na dehonestování jeho protivníků, zejména Jiřího Drahoše, nebyla patrně tak „čistá“, jak se snaží prezidentovo okolí veřejnosti vnutit. Mimochodem i okolnosti první Zemanovy kandidatury provázejí mnohé pochybnosti. Často se například spekuluje o finanční podpoře, kterou měl někdejší šéf ČSSD získat z Ruska.

Nyní se ovšem bude řešit jiná záležitost. „Na doložení účetních závěrek za období 2018 až 2019 bude spolek vyzván. Pokud by účetní závěrky nebyly doloženy, je zde mimo jiné i důvod uložit spolku pořádkovou pokutu,“ potvrdil Aktuálně.cz Lukáš Strašák, vedoucí oddělení poskytování informací Městského soudu v Praze. 

Sice by se jednalo o částku kolem 100 tisíc korun, což by zřejmě pro Mynáře a spol. nebyl problém zaplatit, ale důležitější je fakt, že by opět vyšlo najevo, jak fungují lidé v prezidentově okolí.

Právě oni totiž začínají být pro naši zemi větším nebezpečím než sám Miloš Zeman. Kancléř Mynář se stal de facto viceprezidentem, který určuje například to, s kým se hlava státu může telefonicky spojit. Nejvyšší ústavní činitel totiž nevlastní ani mobilní telefon a všechny příchozí hovory tak řeší jeho podřízený. Absurdní je, že se na audienci k Zemanovi musí u Mynáře hlásit třeba i premiér Babiš.

Je jasné, že lidé z okolí prezidentské kanceláře si vyrobili z Miloše Zemana štít, aby na ně nikdo nemohl. Mezitím si na Hradě dělají své kšefty a plivají na všechny, kterým se to nelíbí a „dovolí“ si na neakceptovatelné jednání upozornit.