Nestává se často, aby se prezident Zeman účastnil oslav narozenin známé osobnosti, jíž je i kontroverzní mediální magnát Jaromír Soukup. Není divu, že svérázného moderátora vychválil do nebes, když se mu tak podbízí. V jedné věci ale pravdu má. Soukup je opravdu jenom jeden.
[ctete postid=“232846″ title=“Soukupova fraška s Komárkem. Jak dezinformovali o kauze Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Šlachta-Komárek-fiasko-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaromír Soukup si do pořadu Moje zprávy pozval Jiřího Komárka, bývalého blízkého “ permalink=“http://forum24.cz/soukupova-fraska-s-komarkem-jak-dezinformovali-o-kauze-capi-hnizdo/“]232846[/ctete]
Při oslavách padesátých narozenin ředitele TV Barrandov se sešla vybraná společnost. Kromě celebrit, vídaných i při podobných příležitostech pořádaných hradním okruhem, politických podnikatelů a šíbrů typu Martina Nejedlého, Jaroslava Faltýnka a Tomia Okamury, dorazila i hlava státu, což této události dodalo širší rozměr.
Zemanův chvalozpěv
Jaromír Soukup mohl znovu s pýchou předvést konexe v nejvyšších patrech domácí politiky. Zvláště pokud prezident pronesl chvalozpěvný projev, který dokonce umístil na hradní webové stránky.
Má to však jeden háček. Podobně jako u Soukupa, v jehož četných pořadech není jisté, jestli svoje moderátorské výkony, někdy na pomezí bavičství Luďka Soboty v horší formě, myslí vážně, není ani v Zemanově případě jasné, zda si z oslavence pouze ironicky nevystřelil.
„Prožili jsme spolu desítky televizních diskuzí, a já jsem si Tě po těchto desítkách začal vážit, ale nejen to, začal jsem Tě považovat za svého přítele a doufám, že totéž platí i z Tvé strany,“ pronesl Zeman v úvodu oslavného pajánu.
Znamená to snad, že si Soukupa dlouho nevážil? Jaký by k tomu měl důvod? Jen těžko by našel servilnějšího partnera a přitakávače v hradním PR pořadu zvaném Týden s prezidentem, nerušícího nepříjemnými otázkami, který by odkýval i prohlášení hlavy státu, že je Země placatá.
Netrpí přehnaným sebevědomím?
„Na rozdíl od novinářů, jimiž pohrdám, jsi člověk, který je vždy připraven, netrpí přehnaným sebevědomím a při diskuzi přemýšlí a říká argumenty a poslouchá argumenty druhé strany,“ pokračuje prezident, což je v rozporu s realitou.
Megalomanský Soukup zrovna nepůsobí dojmem, že by na obrazovce netrpěl přehnaným sebevědomím. Spíše mu naopak chybí zpětná vazba produkčního týmu, která by jeho podivně rozevláté vystupování v některých pořadech typu Moje zprávy, někdy přerušované nekontrolovaným smíchem vyvolaným vlastními fórky, aspoň částečně korigovala.
Nemluvě o tom, že když má prezident horší náladu, „přemýšlivého“ moderátora peskuje a opravuje jako začínajícího eléva, který si nechá všechno líbit. „Nechte chvilku mluvit také mne, aby to byl náš společný pořad a aby ten čas na nás oba vyšel zhruba stejně, pane Soukupe,“ pokáral ho například, když se jednou dopustil delší poznámky.
Nepřál jste mi k svátku
Prezident nedůtklivě reaguje i na zcela výjimečné otázky, které mu nejsou dvakrát po chuti. O tom svědčí následující příhoda z počátku února.
„Nemám žádné právo diktovat sociální demokracii jaké místopředsedy si má, nebo nemá vybrat. To, že to dělají blbý novináři z Bakalových Hospodářských novin, je pouze důkaz jejich úrovně, nic víc,“ reagoval na Soukupův dotaz, jestli je správné, aby byli do čela ČSSD zvoleni ministři Tomáš Petříček a Jana Maláčová.
Soukup tuto invektivu přešel a Zeman mu ještě v závěru vyčinil, že mu na rozdíl od 2.800 lidí na Facebooku nepoblahopřál k svátku. „Já jim děkuji a je vaše chyba, že vy jste mě nepoblahopřál,“ zpražil ho.
„Nevěděl jsem, že to mám dělat před kamerami,“ reagoval dezorientovaný moderátor. „To, že jste svátek měl, jsem věděl, to se vám hluboce omlouvám. Všechno nejlepší k vašemu svátku, pane prezidente,“ kál se, a popřál dokonce dvakrát.
Na vstup do politiky nemáš
V jiném pořadu prezident na přímý dotaz Soukupovi oznámil, že na úspěšnou dráhu v politice nemá dostatek organizačních schopností, a navíc mu scházejí i potřebné peníze. Tím zřejmě narážel na neutěšenou bilanci magnátova podnikání, zatíženého miliardovým dluhem.
[ctete postid=“220535″ title=“Navštivte knižní e-shop deníku FORUM 24″ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Kniha-1-385×230.jpg“ excerpt=“Další rozšíření portfolia činností redakce deníku FORUM 24 přichází. Po zavedení “ permalink=“http://forum24.cz/denik-forum-24-otevira-knizni-e-shop/“]220535[/ctete]
Soukup na tyto jízlivosti nedbá a nadále se projevuje jako čelný podporovatel současné hlavy státu. V polovině února vyzdvihl Zemanovo postavení v žebříčku důvěry vybraných světových politiků mezi českými občany agentury CVVM. Podle tohoto výzkumu se těší nejvyšší důvěře ziskem 50 procent hlasů.
„Rád bych dodal, že Zeman tuzemskému žebříčku světových státníků kraluje podle CVVM od roku 2014. Tak! A teď se, milá pražská kavárno, klidně protrhni,“ sděloval radostně. „Chápu, že toto je přesně ten druh pravdy, který naši lepšolidé tak neradi poslouchají,“ dodal s neskrývaným uspokojením.
Nezmínil už, že se Zemanova podpora příliš nehýbe a stále štěpí společnost zhruba napůl, což poněkud koliduje se Soukupovým dětinským nálepkováním „pražskou kavárnou“ a chimérickými „lepšolidmi“.
Televize jako nástroj politického boje
„Samozřejmě že bych si přál, aby takových možností bylo více, ale Soukup je jenom jeden,“ pokračoval Zeman ve svém projevu, když vychvaloval pravidelná posezení s oslavencem. S tím se dá souhlasit, Soukup je skutečně jenom jeden, což ještě více vyniká po jeho ohlášeném vstupu do politiky s hnutím List.
[ctete postid=“234494″ title=“Soukupovy nebezpečné vztahy. Se Šlachtovými muži kriminalizuje oponenty“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Soukup-Moje-zprávy-385×230.jpg“ excerpt=“Nedávné posezení Jaromíra Soukupa s bývalým detektivem ÚOOZ Jiřím Komárkem, kdy “ permalink=“http://forum24.cz/soukupovy-nebezpecne-vztahy-se-slachtovymi-muzi-kriminalizuje-oponenty/“]234494[/ctete]
Žádný z domácích politiků nemá k dispozici televizní kanál, kde se zviditelňuje v momentálně devíti pořadech. A to jich bylo víc. Ani premiér Babiš, jenž je zjevně výjimkou mezi oligarchy, vůči kterým se Soukupovo hnutí vymezuje, nepoužívá svoje média k takto masivní a prvoplánové sebeprezentaci – i když dopady působení mediálního konglomerátu Agrofertu jsou jistě neskonale větší.
Žádný z politiků nepoužívá vlastní televizi jako nástroj politického boje a nechlubí se v ní, že používá nelegální zdroje k očerňování nepohodlných osob s využitím živých policejních protokolů – především v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa. Jeho vzor Andrej Babiš na to má rozsáhlý bezpečnostní a novinářský aparát.
Zejména je to patrné u kauz spojených s vyšetřováním bývalého ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho blízkého spolupracovníka Jiřího Komárka, které adoruje jako „legendární“ policisty. S využitím těchto zdrojů se mimo jiné osobně podílel na likvidaci bývalého ředitele GIBS Michala Murína. Naposledy se o totéž pokoušel Komárek v jiném Soukupově pořadu Moje zprávy, když podobným způsobem a bez důkazů pomlouval vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila.
Žádný z politiků nezneužívá svoje média k takřka každodennímu osobnímu napadání nepohodlné konkurence a kritických médií, včetně anomální posedlosti Českou televizí. Intenzita pomluv, očerňování a vulgarity v těchto pořadech daleko přesahuje hranice polistopadové normality – ostatně Týden s prezidentem nevyjímaje.
V tom je Soukup skutečně výjimečný, a hlava státu mu v tomto počínání zdatně sekunduje.