Soukupův List nic nenabízí, jen blábolí. Do parlamentních voleb nevydrží

Jaromír Soukup v pořadu Jaromíra Soukupa (Facebook TV Barrandov)

Jaromír Soukup v pořadu Jaromíra Soukupa | FOTO: Facebook TV Barrandov

Nezájem, výsměch a spekulace o důvodu vzniku. To jsou základní témata, o kterých veřejnost hovoří, když slyší název List Jaromíra Soukupa. Samozřejmě za předpokladu, že vůbec ví, o co se jedná a kdo vlastně zmiňovaný pán je. Ačkoliv si to majitel a konferenciér TV Barrandov nehodlá připustit, založení hnutí a boj o politické angažmá je jedním z jeho nejhorších podnikatelských rozhodnutí. Pro egomaniackou stranu totiž už není v současném politickém spektru prostor ani voličská základna.

Soukup se dva roky snaží na sebe upoutat pozornost uváděním nespočtu pořadů na televizi s mizernou sledovaností a s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání v patách. K tomu čas od času umístí billboardy se svou podobiznou na viditelná místa, což mu umožňuje především jeho zkušenost s prací v reklamním světě. Na lidi se snaží působit jako nepěkně bohatý podnikatel, pro nějž není problém si cokoliv koupit a kdeco zaplatit. Přitom ovšem zůstává i právníkem s citem pro spravedlnost a bývalým boxerem, který má problém s nečestným jednáním.

Jaromír Soukup (FB: TV Barrandov)

Bohužel pro novopolitika je ovšem neustálé vyprávění o tom, jak je dobrý, co všechno umí a vyjmenovávání vlastních pozitiv spíše kontraproduktivní. Stejně jako taktika „proti všem“, kterou Soukup zvolil v momentě, kdy mu po prvních strašidelných dílech Týdne s prezidentem někdo nalhal, že umí „moderovat“. Nyní, kdy by majitel vydavatelství Empresa Media a TV Barrandov potřeboval mediální pomoc, jediný, kdo mu ji nabídne, je pouze on sám.

Při svém hurónském vstupu na televizní obrazovky totiž použil holčičí taktiku, pomluvme toho, kdo tu zrovna není, s ním příště pomluvíme někoho jiného. Kromě České televize, kterou Soukup nenávidí, možná kvůli tomu, že málo obsazuje jeho družku Kateřinu Brožovou, ztratil velmi negativní slovo i za Novu a Primu. Není tedy na televizním bitevním poli nikdo, pro koho by byl Soukup vítaným hostem, a pokud se objeví v nějakém pořadu veřejnoprávní nebo komerční televize, většinou to je ve stylu „podívejte se, co je dneska možné“.

Kolonku mediální spolupráce si tak Soukup-politik může rovnou odškrtnout jako „nemožné splnit“. Udělal dost pro to, aby „v tom“ byl sám. Sotva se totiž dá předpokládat i to, že by se na jeho stranu připojil nějaký známý umělec a ne pouze vyšeptalé „celebrity“, které navštěvují jeho pořady a myslí si při tom, že dělají umění.

Soukup na Hrad? (FB: TV Barrandov)

Očekávaný souputník Miloš Zeman se také netváří moc pozitivně a Soukupovi dal jasně najevo, že na dělání politiky nemá dostatečné organizační schopnosti a stejně je na tom i s penězi. Ani prezident si totiž už nemyslí, že by každý čtvrtek usedal k rozhovoru s nějakým miliardářem, který se v penězích může koupat.

Opak je totiž pravdou. Soukup je zadlužen, kam se podívá, a díky České televizi o tom už ví nejen on a věřitelé, ale také veřejnost, což seladon z TV Barrandov velmi těžce nese a mává kvůli tomu žalobami a trestními oznámeními.

Skutečnost, že není úspěšným podnikatelem, jak neustále prezentuje na své televizi, totiž neznačí, že by jeho snaha působit v politice měla vůbec nějakého voliče zajímat. I když se musí nechat, že v Brně se přišlo ke stánku Listu podívat celých osm zájemců o nový politický projekt. Pokud se tedy objeví pultík i ve větších městech, tedy v Praze, dá se předpokládat ještě větší, téměř monumentální zájem.

Co se ovšem lidé vůbec o Listu dozvědí? Že je Jaromíra Soukupa. To jim zatím musí stačit. Pár věcí, kterých chce hnutí dosáhnout, už se sice dohledat dá, ale těžko by volič spočítal, kolikrát už tato slova, možná lépe zformulovaná, slyšel. Soukup chce trestat ty, kteří zdražili náš život, zrušit zbytečné úřady i právní předpisy, pořádně zdanit zisk Facebooku nebo Google, skoncovat s lichvou a exekutory a prosazovat české národní zájmy v Evropě.

Miloš Zeman a jeho dvorní zpovědník Jaromír Soukup (archiv F24)

O všech těchto šesti bodech, které zřejmě mají být stavebním kamenem programu Listu Jaromíra Soukupa si lidé mohou přečíst pár řádek na internetu nebo se podívat na jeden díl pořadu Moje zprávy, kde konferenciér stále dokola opakuje své fabulace a výmysly.

Nejbližší příležitost, kde bude možné se přesvědčit o nedůležitosti nového politického subjektu, který si stvořil člověk s ambicemi, ale bez zkušeností a sebereflexe, bude ve volbách do Evropského parlamentu. Tu by neměl Jaromír Soukup promeškat, jelikož dalších, třeba parlamentních, se totiž jeho hnutí nedožije. V roce 2021 totiž patrně už nebude ani vysílat TV Barrandov a její majitel upadne do hluboké propasti zapomnění. I populismus se musí umět dělat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]