Soukupův Týden na straně Babiše: Bojkot umělců je bizarní, premiéra konfrontovat nebudeme

Tomáš Klus (FORUM 24)

Tomáš Klus | FOTO: FORUM 24

Před nedávnem, přesněji po festivalu Colours of Ostrava, zpěvák Tomáš Klus na svém facebookovém profilu zveřejnil prohlášení, že pokud má oprávněně kritizovat českého premiéra Andreje Babiše, je potřeba mít čisté svědomí a nehrát na koncertech, které sponzoruje firma Agrofert, nedávat rozhovory jeho médiím a obecně se distancovat od čehokoliv, s čím má náš předseda vlády co společného. Ke Klusovi se začali přidávat i další umělci – Jiří Macháček, Kamu, Iva Pazderková, Aňa Geislerová a tak dále. Týden (který spadá do holdingu Jaromíra Soukupa) má ale jasno v tom, co je to za lidi: Redaktor Jakub Kvasnička je pojmenoval – samotář, kuchařka, neznámá herečka a známá herečka. Ve stejném čísle, v němž vyšel rozhovor… ano, s Babišem.

Kvasnička tvrdí, že to, co udělal Tomáš Klus a další, je vlastně naprosto zbytečné gesto. Tento bojkot nazval „okurkovou konfrontací“, a i když ve svém článku píše, že neobhajuje trestně stíhaného premiéra, hned pár vět poté zmiňuje, že v České republice žádná těžká doba vlastně není.

Text uzavírá slovy: „Doba je jen zbytečně vyhrocená. A umělecké bojkoty jsou v tomto světle spíše kontraproduktivní až bizarní.“ Evidentně by podle Kvasničky bylo naprosto nejlepší, kdybychom se všichni smířili s tím, co se děje, a se zavřenou pusou dělali to, co se od nás očekává. Možná to právě takhle chodí v Soukupově vydavatelství Empresa media, které se zabývá zejména tím, jak se vlichotit Pražskému hradu.

Když otočíme na další stranu, objeví se hlavní rozhovor Týdne. Po strašidelném komentáři redaktora Kvasničky, který tvrdí, že je vlastně všechno v pořádku, má pan premiér ještě prostor jeho teze potvrdit. Babiš hned na začátku říká, že vůbec nechápe, proč takový bojkot vznikl. Vždyť on, jako ministr financí i jako šéf Agrofertu, vždy podporoval zpěváky, filmaře, kulturní památky. Tak kde je problém? „Teď se snažíme sehnat peníze do rozpočtu na opravu kulturních památek, takže moc nechápu, co je mi vyčítáno.“

Další otázka redaktorů Davida Jareše a Petra Musila ovšem Babišovi nepřipomíná fakt, že problémem nejspíše bude jeho trestní stíhání, střet zájmů nebo podpora komunistů. A i když titulní strana časopisu slibuje velké vyjádření k Tomáši Klusovi, dostává prostě Babiš zase jednou prostor ke svému PR.

Dále se redaktoři zaměřují na sestavování vlády, u kterého zjišťujeme, že tři čtvrtě roku, co jsme neměli stabilní kabinet, byly vlastně ty nejlepší měsíce České republiky. „A to je podle vás skandál? To bylo nejlěpší období!“ Myslí si premiér. Babiš poté popisuje, jak jeho vláda nevláda makala. „Vládla 205 dní a fungovalo to skvěle. Žádné skandály nemáme, neříkejte to! Já jsem založil protikorupční hnutí.“ Problém jménem Čapí hnízdo tradičně označuje za vykonstruovanou pseudokauzu. „Moje pseudokauzy jsou na objednávku, to každý rozumný člověk uzná, když si ty věci nastuduje a přečte moje argumenty.“

Samozřejmě v rozhovoru padne i jméno Miroslav Kalousek, který je dle Babišových slov vůči němu velice zaujatý. „Chtějí mě ponižovat a dělat ze mě zbabělce. Přerušili schůzi, abych musel vyjít mezi demonstranty, které pravděpodobně někdo platí.“ Ano, samozřejmě. Jelikož lidé by proti němu šli demonstrovat jen tehdy, kdyby jim někdo zaplatil. To, že proti němu někdo protestuje, protože ho nechce v politice z principu, Babiš vůbec neuznává. „Pokud tam někdo patnáct hodin vydrží řvát, tak je buď zaplacený, nebo není normální.“ To jsou slova předsedy vlády České republiky urážející desetitisíce lidí, kteří nechtějí, aby jim vládli trestně stíhaní vrcholní politici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]