South Park se vysmál čínské cenzuře. Seriál záhy zmizel z čínského internetu

South Park

Epizoda seriálu South Park nazvaná Band in China dráždí komunistické cenzory i výjevy z pracovních táborů | FOTO: South Park

V aktuální epizodě populární kreslené série Southpark „Band in China“ si tvůrci střílejí jak z čínských cenzorů, tak i z Hollywoodu upravujícího obsah, aby konvenoval i komunistickému aparátu. Po jeho odvysílání jako by se po oblíbeném seriálu v Číně zem slehla.

Postih ze strany čínských cenzorů byl ovšem i součástí zamýšleného žertíku tvůrců Treye Parkera a Matta Stonea, kteří inkriminovanou epizodu nazvali „Band in China“, čímž zjevně mysleli nejen kapelu, ale i obdobně vyslovovaný výraz „banned“ (zapovězeni). Přesně to totiž také nyní jsou – režimní cenzoři South Parku vrátili úder a vymazali každou jeho stopu.  Oblíbený seriál americké kabelové a satelitní televizní stanice Comedy Central rázem zmizel z čínských streamovacích serverů, fanouškovských stránek i ze sociálních sítí, odkud se vytratily i veškeré diskuze o něm.

Stalo se tak napříč přísně cenzurovaným čínským internetem včetně tamní služby na způsob Twitteru zvané Weibo, která neponechala mezi miliardou dosavadních statusů ani jediný k South Parku. Jak však poznamenává server The Hollywood reporter, streamovací služba Youku z portfolia internetového gigantu Alibaba, veškeré odkazy na klipy, epizody a dokonce i celé řady jsou neaktivní.

Archiv F24

Na největší čínské online diskuzní platformě Baidu Tieba jsou i vlákna k Souh Parku nefunkční. Po manuálním zadání někdejšího odkazu se uživatel dočká jen oznámení „V souladu s příslušným zákonem a vyhláškou je tato sekce dočasně nepřístupná.“ Nekompromisní postup čínské autoritářské vlády odpovídá i její nedávné akci, kdy zakázala Medvídka Pú v reakci na to, že jeden čínský vtipálek ke zmíněné pohádkové postavě přirovnal hlavu státu Si Ťin-pchinga.

Tvůrci South Parku Trey Parker a Matt Stone v pondělí zveřejnili prohlášení obsahující i falešnou omluvu ohledně zapovězené existence v Číně. „Podobně jako NBA vítáme čínské cenzory v našich domovech i v našich srdcích. I my milujeme peníze víc než svobodu a demokracii. Si ani trochu nevypadá jako Medvídek Pú. Koukněte tuto středu v 10 na naši 300. epizodu! Ať žije velká Komunistická strana Číny! Nechť je podzimní sklizeň obilí bohatá,“ napsali Parker se Stonem.

V předmětné epizodě, která čínský režim tolik dráždí, postavu Randyho chytí policie při prodeji marihuany v Číně, kde ho také rovnou pošlou do internačního tábora podobného těm, které Peking zřídil v provincii Sin-ťiang, kde drží zhruba milion čínských muslimů za účelem politické výchovy. A právě v onom táboře Randy vrazí do rovněž zavřeného Medvídka Pú.

V jiné lince Stan, Jimmy, Kenny a Butters založí metalovou kapelu, s níž uspějí natolik, že vzbudí zájem jistého manažera, který chce zfilmovat jejich příběh. Natáčení se ale komplikuje, neboť se neustále mění scénář, aby film mohl být s jistotou distribuován v Číně.

„Teď už vím, jak se cítí hollywoodští scenáristé,“ zvolá Stan ve chvíli, kdy na něj při psaní scénáře dohlíží čínský strážník. Film se natáčí i u Disneyho, kde Mickey Mouse kontroluje, zda si všichni jeho zaměstnanci (ostatní kreslené postavy) házejí míčem s čínskými policisty a úředníky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner