Spalme veřejně složenky, vyzývala proruská kolona. Přišel jen jeden komunista s kyblíkem

Michal Klusák (KSČM) před sídlem PRE pálí papír představující složenku (Jenny Nowak / FORUM 24)

Michal Klusák (KSČM) před sídlem PRE pálí papír představující složenku | FOTO: Jenny Nowak / FORUM 24

V Česku funguje množství nejrůznějších občanských sdružení či hnutí. Spolek neplatičů zvoucí na veřejné pálení složenek se zálohami na energie je tady ale poprvé. Zamýšlený protest proti vládě však skončil naprostým fiaskem. Před sídlo společnosti PRE dorazil v sobotu 1. října pouze jediný protestující. S plechovým kyblíčkem, sirkami a kusem papíru.

K účasti na „občanském pálení složenek“ zvala po facebooku i síti Telegram výrazně proruská internetová „televize“ Raptor, za níž stojí jeden z nejznámějších dezinformátorů pracujících mj. i pro ruskou státní televizi, zadlužený neúspěšný podnikatel Žarko Jovanovič.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Hnutí nazvané Česko, neplať! na sociálních sítích sdělovalo: „Mnozí z nás již obdrželi fialové ceny plynu a elektřiny. Mnozí z nás je teprve čekají. Nyní se již jasně ukazuje, že tato vláda obětovala naše úspory, sprostě okrádá a přivádí nás do chudoby.“ Následovalo provolání, že budou pokračovat kroky občanské neposlušnosti, a nezbytné věty o budoucnosti našich dětí. Na závěr TV Raptor vyzvala Česko, aby přece jen platilo. Nikoli ovšem za energie, nýbrž na provoz jejich „televize“.

V drobném dešti na Jungmannově náměstí před palácem Adria, kde sídlí společnost Pražská energetika (PRE), ale kde je v sobotu prázdno a zavřeno, postávali těsně před druhou po poledni asi tři lidé. Na dotaz, zda někdo z nich je zakladatelem hnutí Česko, neplať!, jeho předsedou nebo mluvčím, případně ví, kdo jím je, odpovídali vyhýbavě. Nevědí, kdo spolek založil, netuší, kdo ho vede, nejsou jeho představiteli, jsou tam „jenom tak“, nic pálit nezamýšlejí.

Za organizátora se poté prohlásil pán, jenž se představil jako Michal Klusák, předseda OV KSČM Praha 10, který se na stranickém webu prezentuje poněkud matoucím heslem „Bohatství pro lidi, ne pro gaunery“. Ten se dostavil s plechovým kyblíčkem, ve kterém měl nacpaný papír zhruba velikosti A4 s nápisem Fialová složenka. Zcela osamocený, za stálého mrholení, s trochou obtíží přečetl z mobilu poselství Romana Blaška, generálního tajemníka Komunistické strany Československa, který se jako samozvaný zahraniční pozorovatel aktuálně účastnil pseudoreferenda o připojení ukrajinských území, pořádaného ruskou okupační mocí v Záporožské oblasti. Ale aby bylo jasno, nejde o mýlku, obnovená KSČ skutečně existuje, už od roku 1995 a její členové se ve svém prohlášení hlásí nejen k marxismu-leninismu, ale otevřeně i ke Stalinovi. A jak jsme se na místě dozvěděli, právě generální tajemník Blaško je svolavatelem akce, na níž ho Klusák jen zastupuje.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Zástupci několika médií (FORUM 24, CNN Prima NEWS, iDNES…), kteří se pod dojmem, že by se mohlo něco dít, před palác Adria dostavili, si vyslechli například, že se musíme „bránit ukrajinizaci“. Dále, poněkud překvapivě, že spolek s názvem Česko, neplať! nevyzývá k neplacení. Občané prý za energie platit mají, ale co nejpozději, až na samém konci 30denní zákonné lhůty. Tím se, podle přítomného Klusáka a nepřítomného Blaška, dostanou dodavatelé energií i „fialová“ vláda pod tak masivní tlak veřejnosti, že nevydrží a zlevní.

Na otázku, zda věří, že jejich výzvy uposlechne takové množství lidí, aby si toho, že některé zálohy dostávají v nejzazším termínu, energetické společnosti vůbec všimly, Klusák odpověděl, že věří. Na dotaz, jestli se nebojí, že to někteří lidé, třeba jen vzhledem k názvu jejich hnutí, nebo kvůli svým nedostatečným kritickým schopnostem, špatně pochopí, přestanou platit úplně a přivolají na sebe exekutory, odvětil, že nebojí.

Občansky neposlušní účastníci, kteří by, jak pozvánka napovídala, na ulici na protest hromadně pálili skutečné složenky, které si vyzvedli ze schránek, se nedostavili žádní. Za poznámek typu „Ono to moc nehoří“ se Klusák jal škrtat sirkami a zmuchlaný papír v kbelíčku zapalovat. Když konečně chytl a vyvalil se z něj nepříjemný dým, glosoval to občansky neposlušný zástupce svolavatele slovy: „Fuj, to je smradu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články