Španělská chřipka, skvělá česká vláda a čínská spása

repro ČT

Vládní tisková konference | FOTO: repro ČT

Masivní propagandistické tsunami nese své plody. Včera jsem hovořil s jedním docela zasvěceným a ne hloupým člověkem, je mu 64 let, právník, vlastní a provozuje zařízení sociálních služeb. Svůj postoj shrnul do jednoduché zkratky – od dob španělské chřipky na počátku 20. století tady podobná celosvětová pandemie nebyla, máme skvělou vládu, která ukázala zemím EU, jak se to má dělat, a hlavně dokázala zajistit ochranné pomůcky z bratrské Číny. Tečka. Psala o tom MF DNES a Lidovky a bylo to i na Nově a na Primě. A nejen to, teď to potvrdil i průzkum veřejného mínění pana Hartla a jeho agentury STEM. Jiný, ještě ostřejší názor říká, že kritický pohled na dnešní záchrannou misi Andreje Babiše a jeho boys a girls je hyenismus a vlastizrada.

Pan plukovník Prymula přece prohlašuje, že jsme ve válce. K válce patří oběti, disciplína, bezmezná poslušnost a bedlivá ostraha území. Ano, to známe i z totality, kdy s námi soudruzi u vesla taky vedli permanentní válku na bázi třídního boje. To není zpochybňování nezbytných opatření, ale ani ta by nám neměla bránit používat mozek a nezávislé kritické myšlení. V demokracii se i v nejtěžších chvílích pěstuje diskuse, tedy společné přemýšlení, a i diktát by měl být řádně objasněn a zdůvodněn. Mělo by přece jít o náš společný zájem minimalizovat ztráty ve všech ohledech a souvislostech, a hlavně nepodléhat skepsi a beznaději.

Pavel Hofman

Všiml jsem si, že po poslední Prchalově promluvě k národu a modlitbě v parlamentu se náš vůdce již neukazuje na tiskovkách vlády a krizového štábu. Už to nemá zapotřebí. Jako budoucí prezident a protektor čínské kolonie míří výš a dál. Už jednou na přání matky vstoupil do KSČ (Komunistické strany Československa), a když to bude výhodné, tak do KSČ vstoupí klidně ještě jednou (tentokráte to bude Komunistická strana Číny). Přijme další občanství cizí země, naučí se čínsky a bude naším čínským protektorem. Stane se tak evropským pobočníkem svého dnešního vzoru Si Ťin-pchinga. To bude vrchol jako hrom. V tuhých letech začínající normalizace úpěl v kapitalistickém Švýcarsku a pak hájil zájmy socialistického tábora v Marockém království. Jeho poslední štací je Česko, které si pro jistotu rovnou celé přivlastnil. Na koronaviru vydělává a ohlodává svou kořist až do morku kosti.

Cudně se u toho zapomíná na to, že nelze 100 let starou španělskou chřipku srovnávat s tou dnešní čínskou. Žijeme v globálním propojeném světě, v němž komunistická diktatura tajila zrod epidemie z Wu-chanu a selektovala informace, až dosáhla tisíců obětí nejen doma, ale po celém světě. Teď výhodně prodává vše, co nyní vyrobí či jinak získala v počátcích pandemie. Čínská pražská pátá kolona ožila, cítí nejen pohodlné politické body, ale i snadný a rychlý byznysový profit, vše podle not čínské komunistické strany. Jestli tohle není zvrácené, tak co už jiného?

Není pravda, že je celý svět odkázán jen a jen na čínskou produkci ochranných pomůcek ke zdolání jejich viru. Naše vláda, její instituce a krizový štáb prokazatelně odmítají nabídky z jiných zemí – např. z Izraele či z Jižní Koreje –, aniž by někdo skutečně odpovědně posoudil poměr kvality, ceny a garance. Proč? Inu proto. Už teď se hraje geopolitická strategická hra o poměry po koronavirové krizi. A Čína přesně ví, co a proč dělá. Nechá někomu ochutnat svojí čínské medicíny, kterou kdysi tak vehementně prosazoval plukovník Prymula, nechá někomu pocit dočasného vládce vesmíru a nechá někoho trochu vydělat, a posílí tím vším závislost svých budoucích kolonií. Protektor naší čínské kolonie se již našel. Zrodil se kult národního zachránce. Co třeba nadživotní socha velikána na Letné? Uvidíme. Žijeme v době a v zemi, kde není nic nemožné.

Každou jen trochu citlivou lidskou bytost dojímá dnešní vzájemná solidarita lidí šijících roušky a pečujících o nemohoucí a potřebné. Ale co to má společného s vládou a prchalovskou propagandou? Jenom to, že oni si i toto přivlastní, i ve chvíli, kdy utažené šrouby nechají pro jistotu utažené. Orbán v Maďarsku jim ukazuje, kam až se dá zajít. Mimochodem další z čínských bratří.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner