Celá španělská vesnice je na prodej. Vyjde levněji než byt v Praze

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Španělská vesnice Salto de Castro je na prodej. Původní plán vytvořit turistickou destinaci v důsledku krize ztroskotal, vesnice je déle než třicet let opuštěná a její majitel za ni požaduje 260 tisíc eur (6,3 milionu korun). Za takovou cenu často není možné sehnat v Praze ani byt. Informaci o prodeji přinesl web britské stanice BBC.

Salto de Castro se nachází ve španělské provincii Zamora v blízkosti hranic s Portugalskem, asi tři hodiny jízdy z Madridu. Vesnice čítá 44 domů, hotel, kostel, školu, koupaliště, a dokonce i budovu kasáren, kde bývala civilní stráž.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Majitel koupil vesnici na začátku druhého tisíciletí. Ronnie Rodríguez ze společnosti Royal Invest, která vlastníka vesnice v severozápadním Španělsku zastupuje, uvedl, že původním záměrem majitele bylo přeměnit vesnici na turistické místo a provozovat tam hotel. V důsledku krize eurozóny byly ovšem procesy pozastaveny. „Stále by si přál, aby se projekt uskutečnil,“ dodal k situaci majitele.

Vesnice nabízená na webu Idealista vzbudila velký zájem. Za týden, tedy dobu, po kterou je nabídka aktivní, ji navštívilo více než 50 tisíc návštěvníků. Osmdesátiletý majitel v inzerátu píše, že nemovitosti prodává, jelikož je z města a není schopný vesnici udržovat.

Rodríguez uvedl, že o koupi projevilo zájem asi 300 lidí, přičemž zájemci jsou i z Ruska, Francie, Belgie a Spojeného království. Jeden potenciální kupec již dokonce poskytl peníze na rezervaci, okomentoval.

Salto de Castro bylo na prodej již v minulosti, a to za 6,5 milionu eur (158 milionů korun). Žádní kupci ovšem neprojevili zájem a od té doby byla také řada budov poničena, takže cena strmě klesla.

„Investice potřebné k tomu, aby byla vesnice stoprocentně funkční a zisková, by se měly pohybovat kolem 2 milionů eur (48 milionů korun),“ okomentoval stav vesnice web Idealista s dovětkem, že nový majitel musí počítat s tím, že vesnice se nachází v oblasti takzvaného „neobydleného“ Španělska⁠ – řídce osídleného regionu s absencí mnoha služeb.

Vesnici původně v polovině minulého století postavila společnost Iberduero vyrábějící elektřinu se záměrem poskytnout ubytování rodinám dělníků, kteří pracovali na stavbě přilehlé nádrže. Po jejím dokončení se ovšem obyvatelé odstěhovali a obec zůstala koncem 80. let zcela opuštěná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články