Španělský soud rozhodl o vydání ruského hackera do USA

Eric Drooker

Stanislav Lisov, ruský programátor obviněný z odpovědnosti za hackerské útoky na banky a finanční instituce, bude vydán do USA. Dnes o tom rozhodl španělský soud. Lisov byl na žádost americké justice letos v lednu zadržen na barcelonském letišti. Rusko označilo zatčení za únos a kritizuje vydání svého občana do USA.

Podle obžaloby měl Lisov pracovat na vývoji škodlivého softwaru NeverQuest, díky kterému bylo možné pronikat do počítačových sítí v Německu a ve Francii a krást informace z bankovních serverů včetně osobních dat a údajů z kreditních karet.Rusko svého občana brání a označuje ho za systémového spráce internetových sítí, který je zaměstnán u počítačové společnosti v Taganrogu na západě Ruska. Zadržení označilo Rusko za mezinárodní únos.

Stejným případem může být také kauza ruského hackera Jevgenije Nikulina v jednom z pražských hotelů ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). V USA Nikulinovi hrozí 30 let vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]