Špatná zpráva pro Krnáčovou: Stropnický asi zůstane

Eric Drooker

Klub zastupitelů pražské Trojkoalice dnes odmítl požadavek koaličních partnerů ANO a ČSSD, aby odvolali z funkce náměstka primátorky hlavního města Matěje Stropnického ze Strany zelených. Novinářům to řekl předseda klubu a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, Stropnického spolustraník. Spor v koalici se rozhořel po jednání rady před dvěma týdny, kdy primátorka Adriana Krnáčová, jež má se synem ministra obrany dlouhodobé spory, nechala odebrat svému náměstkovi tvorbu pražských stavebních předpisů. Stropnický se k dnešnímu jednání nevyjádřil.

Trojkoalice nechce podlehnout ultimátům koaličních partnerů

Štěpánek dnes novinářům řekl, že Strana zelených nehodlá nic měnit a bude odolávat tlakům svých kolegů. „Klub přijal dnes jednomyslně usnesení, že Trojkoalice odmítá ultimátum ze strany koaličních partnerů,“ oznámil starosta Prahy 4. „Trváme na věcné argumentaci a plnění programových priorit, což je především schválení nulové tolerance hazardu, změny financování městských částí a řešení sporných otázek územního rozvoje,“ řekl politik. „My máme koaliční smlouvu a trváme na jejím plnění,“ dodal. Pokud jde o možnost rozpadu koalice na pražském magistrátu, Štěpánek řekl, že „to je otázka pro ty, kdo přišli s personální změnou“, tedy pro zástupce ANO a ČSSD.

Podle členů klubu je Trojkoalice jednotná. „Máme společný projekt a nemáme důvod, proč bychom z něho ustupovali,“ uvedl radní a předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf.

Rozpory vznikly kvůli jednání primátorky Krnáčové

Spor v koalici rozpoutal fakt, že primátorka Krnáčová před dvěma týdny předložila vlastní návrh pražských stavebních předpisů a zároveň nechala odebrat Stropnickému kompetence týkající se jejich přípravy. Minulý týden ve čtvrtek pak ANO a ČSSD po jednání koalice přišly s požadavkem, aby Stropnický ve vedení města skončil.

Kvůli hádkám na magistrátu se dnes sešlo i vedení pražské KDU-ČSL. To Trojkoalici odmítlo opustit a uvedlo, že magistrátní koalice s ANO a ČSSD je nejlepší možná varianta vzhledem k rozdělení křesel v zastupitelstvu. Odvolání Stropnického je podle lidovců plně v kompetenci Strany zelených. Ti budou o stavu koalice jednat ještě dnes večer.

Do vládnoucí koalice chtějí najednou i Piráti

Čtyřčlenný zastupitelský klub Pirátů, který dosud odmítal křesla v radě hlavního města, dnes uvedl, že by rád jednal o případné koaliční spolupráci na pražském magistrátu. Konečný souhlas s vyjednáváním musí dát vedení strany. Piráti odmítali od voleb podporu radě, v které budou členové ODS nebo ČSSD.

Lidovci chtějí na magistrátu zachovat současný stav

Spolupráci s Piráty prozatím vyloučil lidovecký radní Jan Wolf, přednost má koalice s ANO a ČSSD. „Koalice s ANO a ČSSD je ta nejlepší možná varianta vládnutí v Praze, opozice je rozbitá a žádná jiná varianta by nepřinesla něco lepšího,“ řekl.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Matěj Stropnický si k vyjádření pocitů vybral své facebookové stránky:

Rád bych poděkoval všem, kdo mi a hlavně politice, za niž jsme byli v rámci pražské Trojkoalice všichni zvoleni, a kterou společně prosazujeme, vyjadřují v posledních týdnech, dnech a hodinách podporu. Ať už to tady dopadne jakkoliv, není to myslím marné. Svým kolegům v Trojkoalici (Petře, Ondřejovi, Petrovi, Jendovi, Milošovi, Janě, Honzovi), děkuji zvlášť – že držej. A i všem zelenejm, lidovcům a starostům jednotlivě. Jsem tu přece i za ně a za změny, které si přejeme, a na nichž pracujeme každý na své úrovni. Děkuju i své kanceláři a taky novinářům (kdo by to byl řekl). Program Zažít město jinak trvá: neodcházejte od přijímačů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner