Špatná zpráva pro Agrofert. Ministr Síkela bude chtít vrátit 100 milionů za „lepší“ toastový chléb

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) (ČTK/Kamaryt Michal)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: ČTK/Kamaryt Michal

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela bude podle serveru iRozhlas.cz požadovat vrácení 100 milionů korun, které jako dotaci obdržela společnost Penam z holdingu Agrofert. Jednalo se o údajně inovativní linku na výrobu toastového chleba. Posudky Evropské unie ale dokazují, že linka inovativní nebyla, a ministr nyní bude chtít peníze zpět.

„Ano, ministerstvo průmyslu a obchodu přistoupí k odnětí dotace na projekt firmy Pekárna Zelená louka. Vycházíme z dokumentů od Evropské komise, které si letos dopisem vyžádal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela,“ řekl iRozhlasu mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka.

(Týdeník FORUM)

Brusel nechal projekt ohodnotit trojicí svých expertů. Inovativní podle nich nebyl, dali by mu maximálně 30 bodů ze 100. Dotaci podle nich dostat neměl. Byl to rozdílný závěr proti českým expertům, kteří projekt hodnotili dříve a doporučili dotaci schválit. Poslední expertizu pak zadalo ministerstvo průmyslu loni. Podle serveru tento expert ohodnotil projekt 64 body ze 100.

Firma od začátku tvrdí, že podmínky pro získání dotace dodržela. „Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ‚clean room‘ pro ultra čisté výrobní prostředí,“ vysvětlil dříve Agrofert. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.

Sporných sto milionů pro Penam bylo součástí auditu, který v České republice proběhl na základě výzvy Evropského parlamentu z roku 2018. EU navíc přestala Agrofertu kvůli střetu zájmů Andreje Babiše proplácet dotace, řada projektů ale byla zaplacena z peněz českých daňových poplatníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články