Špatná zpráva pro obyvatele Pražského hradu. S Vystrčilem chtějí na Tchaj-wan desítky podnikatelů

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS)  (archiv ODS)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: archiv ODS

Už několik dní mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček poněkud neklidně tweetuje v souvislosti s cestou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Pokouší se o urážky, kritiku i vyhrožování. Například o tom, jak moc Česká republika zchudne, když Vystrčil nazlobí Číňany. Jenže v pátek vpodvečer Miloš Vystrčil zveřejnil informaci, která dočasným obyvatelům Pražského hradu musela zkazit náladu ještě víc.

Podnikatelé vítají Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan, desítky se jich hlásí a žádají, aby je předseda Senátu vzal s sebou. Chtějí těsnější obchodní styky se zemí, kterou nenávidí Čína a Miloš Zeman se svojí hradní družinou. „Vypadá to na velmi výraznou podnikatelskou delegaci,“ konstatoval Vystrčil s tím, že zájemci jsou z řad podnikatelů a institucí zaměřených na vědu, výzkum, inovace a kulturu. Předseda Senátu o tématu hovořil v pátečním Pressklubu na Frekvenci 1.

Vystrčil se v pořadu vyjádřil také k otázce, zda uvažuje o kandidatuře na prezidenta. Názor, že by byl důstojnou změnou po Zemanovi, se objevil v minulých dnech na sociálních sítích. Miloš Vystrčil řekl, že se teď chce naplno věnovat Senátu a neřeší, jestli bude kandidovat. V souvislosti s Čínou ještě uvedl zajímavá data. Čínské firmy v České republice vytvořily 4000 pracovních míst, tchajwanské 24.000. Že by na něj mohla mířit odveta Číňanů v podobě prohlášení za nežádoucí osobu, mu příliš nevadí. Ujistil, že to přežije.

Cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nesou velmi těžce Miloš Zeman a Jiří Ovčáček. Ovčáček už několik dní sděluje na sociálních sítích své pocity v této věci. Zda jde o názory Miloše Zemana, není jasné. Ovčáček vystupující jako mluvčí prezidenta míchá v komunikaci s veřejností názory prezidenta a své „postoje“. Drzé tweety hradního úředníka vyprovokovaly k reakcím i diplomaty Michaela Žantovského a Pavla Teličku.

„Jiří Ovčáček se opět projevil jako ignorant, když prohlásil, že ‚z hlediska mezinárodního práva (není) žádný rozdíl‘ mezi Tchaj-wanem a Doněckou republikou. Mezinárodní právo není tupý klacek, ale jemný nástroj s celou řadou odstínů. Těžko ale očekávat, že to tupý klacek pochopí,“ napsal někdejší český velvyslanec v USA, Izraeli a Velké Británii Michael Žantovský.

Telička by Ovčáčka rovnou vyhodil. „Ve které jiné zemi než u Babišů a Zemanů by si mohl bezvýznamný úředník z Hradu dovolit ostouzet předsedu Senátu? Letěl by na hodinu. Natož z kanceláře, kde je politická a administrativní kultura na úrovni stoky. Ale asi zadání z Pekingu,“ uvedl bývalý eurokomisař a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]