Špatná zpráva pro Rusy. Rosatom nabídku k dostavbě Dukovan zatím nedostane

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) (ČTK)

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Před jednáním Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu došlo k očekávanému střetu ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Zástupci opozice totiž chtěli na pořad schůze přidat bod, v němž by se diskutovalo o rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu poslat bezpečnostní dotazník i ruské firmě Rosatom. Ta přitom byla odborníky označena za bezpečnostní riziko.

Karel Havlíček obešel ve čtvrtek rozhodnutí vlády, podle nějž měly být z tendru na dostavbu vyřazeny společnosti z Číny a Ruska. Tím, že se ministr průmyslu rozhodl oslovit i Rosatom, vzbudil obavu, že by mohlo dojít k dohodě, která by na několik desetiletí ovlivnila jadernou politiku České republiky.

Lidovec Jan Bartošek proto navrhl, aby jeho snahy projednala sněmovna. K tomu nakonec nedošlo, protože zasáhl premiér Andrej Babiš. Ten na výzvu předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury slíbil, že o bezpečnostních rizicích, spojených se zapojením ruské firmy, rozhodne v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu.

S tímto návrhem přišel ministr vnitra Jan Hamáček, který sice potvrdil, že mu Havlíček svůj názor sdělil ústně, ale také zdůraznil, že oficiální cestou nebyla tato informace podána všem důležitým institucím.

Ve sněmovně zazněla i slova o tom, že není náhodou, že Havlíčkova iniciativa přichází ve chvíli, když se má hlasovat o nouzovém stavu. Podle některých opozičních politiků se jedná o jasný signál toho, že jde o „kšeft“ s KSČM, která prodloužení podpoří výměnou za přizvání Rosatomu do tendru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]