Špatná zpráva: Vládní strany ovládly Radu České televize. Zakleknutí na svobodu zpráv je už jen otázkou času

Veselý a Lipovská (@petrholy | Twitter)

Veselý a Lipovská | FOTO: @petrholy | Twitter

Stalo se to, co jsme čekali. Babišova mocenská koalice v Poslanecké sněmovně prosadila své kandidáty do Rady České televize a zvrátila v ní poměr sil ve svůj prospěch. Hnutí ANO společně s komunisty a okamurovci a pravděpodobně za částečné kooperace sociálních demokratů vyslali do kontrolního orgánu klíčového veřejnoprávního média své oddané příznivce. Zásadním aspektem je, že všichni tři noví radní se profilují jako odpůrci Evropské unie a hodnot liberální demokracie.

Volba nových radních je další špatnou zprávou pro českou demokracii. Vládní síly, jež vyjadřují více či méně silný odpor vůči Evropské unii a vůči polistopadovému kurzu České republiky, projevily neobyčejnou aroganci a rozhodly se nepřipustit, aby v Radě ČT zasedly osoby blízké opozičním stranám. Noví členové rady jsou přitom v extrémní míře nositeli antiliberálních postojů.

Pavel Matocha je novinář, komentátor, který píše pro dvě Babišova média. Pro Lidové noviny a Českou pozici. Na sociálních sítích kritizoval novináře, kteří odhalili únos Babišova syna na Krym, k němuž došlo proto, aby nemohl poškodit otce při výsleších na policii. Matocha má také za to, že upozorňování na nebezpečí, které představuje premiér Babiš, je hysterické, nepřiměřené a zbytečné. „Naši společnost neohrožují Babiš, Zeman, Putin a Trump, ale právě ten hysterický mód chování,“ napsal Matocha pro Lidové noviny. Matocha je také silným odpůrcem Evropské unie. To je jasný signál o tom, jak bude v radě tento pán fungovat: ve prospěch Andreje Babiše.

Luboš Xaver Veselý je dalším odpůrcem Evropské unie a liberální demokracie, a také kritikem veřejnoprávní České televize. Moderátor, který působí v internetové televizi XTV, se zaměřuje na rozhovory s představiteli vlády a proruské páté kolony. Je miláčkem prezidenta Miloše Zemana. Především se ale proslavil zcela servilním rozhovorem s premiérem Babišem. Mají ho ovšem rádi také komunisté.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Hana Lipovská je ultrakonzervativní katolička, kritička veřejnoprávních médií a rovněž odpůrkyně Evropské unie. Mezi kandidáty do Rady ČT ji prosadil kardinál Dominik Duka, který se tak rozchází s hodnotami církve vedené papežem Františkem. Lipovská je hvězdou proruské dezinformační scény a prezentuje se jako ekonomka, která již deset let věští bankrot společné evropské měny.

Jakmile noví členové Rady České televize zasednou do svých křesel, stane se tento orgán povolným nástrojem vlády a téměř i spřízněnou silou proruské páté kolony. Rada má právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele televize, a tím může vytvářet významný tlak na obsah vysílání.

Každý, kdo sleduje dění v České republice, dobře ví, že o obsazení Rady České televize ve skutečnosti nerozhodli poslanci ve Sněmovně. Noví radní byli zvoleni na základě rozhodnutí Andreje Babiše a jeho dohody s Milošem Zemanem, který má blízko k rozhodující části ČSSD a zejména ke komunistické straně. Aktuální dovolba radních je tedy završením Babišova útoku na svobodu médií v České repblice, který oligarcha zahájil převzetím dvou liberálních deníků Mladé fronty DNES a Lidových novin. Od té doby se míra svobody slova a možnosti veřejné kontroly moci neustále snižují, což se projevuje i v mezinárodních žebříčcích míry svobody. Ty ovšem reagují na tento český vývoj vždy až se značným zpožděním.

Konkrétní usměrnění vysílání veřejnoprávní televize lze očekávat během několika měsíců, přičemž vedení zpravodajství ČT se již usměrňuje na rozdíl od publicistických redakcí samo. Příkladem je zatemňování fakticity konfliktu zájmů premiéra Babiše a marginalizace jeho problémů na evropské scéně.

Kompletní přehled členů Rady České televize i s informacemi, kdo je nominoval a jaké zastupují zájmy, najdete ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]