Ministryně financí Schillerová propaguje prodej majetku propadlého státu jako vhodný dárek pod stromeček. Jde o novinku nabízenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Je tento „vánoční výprodej“ ze strany ministryně jen špatný vtip, nebo projev neskrývaného cynismu?
Alena Schillerová se v souvislosti se schvalováním státního rozpočtu chlubí, jak umí hospodařit, snižuje provozní výdaje, propouští úředníky a na druhé straně „rekordně“ zvyšuje důchody. Všechno jsou to jen sebechvalné marketingové fabulace a populistické výkřiky nemající oporu v realitě.
Vládní výdaje se příští rok zvyšují o monumentálních 113 miliard korun. Schillerová „propouští“ úředníky tak, že škrtne část neobsazených tabulkových míst, tedy „černých duší“. Jinak je to i s „rekordním“ zvyšováním důchodů, kde 700 korun z celkové částky tvoří povinná valorizace. Vláda tedy přidala 200 korun a poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě stále výrazně zaostává za předchozími vládami.
Nebezpečné rozpouštění rezerv
Hospodaření vlády čelí kritice nezávislých expertů, kteří zpochybňují tezi premiéra Andreje Babiše, že se má stát řídit jako firma. Respektovaný hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek v rozhovoru pro portál Seznam uvádí, že se vláda chová nezodpovědně, když v době ekonomické prosperity rozpouští desítky miliard korun finančních rezerv vytvořených předchozími vládami a likviduje aktiva ze státních rezerv (vzácné kovy).
Dnes už Schillerová sahá i na rezervy soukromých subjektů (pojišťovny) a 16 miliard korun vytěží prodloužením lhůty pro vratku DPH podnikatelům ze 30 na 45 dní. Ve své euforii ale zřejmě pořád nemá dost.
Dopouští se přitom kroků, nad nimiž často zůstává rozum stát. Zablokování domácí výroby alkoholu na evropské půdě od daňového osvobození odůvodňuje metanolovou aférou, která nemá s rodinnými palírnami nic společného. Nyní na svém facebookovém profilu propaguje prodej majetku propadlého státu.
Nevíte, co koupit pod stromeček?
„Pokud stále nevíte, co koupit pod stromeček, zkuste se podívat na aukční portál nabidkamajetku.cz, který spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Najdete tam celou řadu věcí a pozemků, které propadly státu, a ten se jich nyní snaží co nejefektivněji zbavit. Výběr je opravdu pestrý: od herní konzole playstation přes spotřebiče do bytu až po vojenský bunkr!“ hlásí Schillerová.
Vychází přitom ze skutečnosti, že jí podřízený úřad ÚZVSM spustil novou aplikaci „Nabídka majetku státu“, která na rozdíl od minulosti nabízí nepotřebný majetek státu nejen státním institucím, ale i veřejnosti. Děje se tak prostřednictvím elektronických aukcí.
Myslí Schillerová svoji předvánoční iniciativu vážně, nebo jde jen o velmi nepovedený vtip? Skutečně někdo může ocenit, že mu ministryně financí oficiálně nabízí „dárečky pod stromeček“, které propadly státu z trestné činnosti nebo exekucí, a současně dodává, že se chce stát tohoto majetku co nejefektivněji zbavit – tedy zaplaťte za tyto použité věci co nejvíc? Mohl by někoho takový „dárek“ skutečně potěšit?
Hroby, kytara, plyšáci, havarované auto
Schillerová nabízí osobitě cynickou formou zboží, které je často neprodejné. Nejde jen o herní konzole, spotřebiče do bytu a vojenský bunkr (sic!). Co ještě ministryně ve svém svérázném státním bazaru nabízí?
Nabídka je opravdu bizarní. 9 položek hrobového příslušenství, 13 kusů staré audiotechniky a fotoaparátů s vyvolávací cenou od 150 korun, v majetku státu je kuriózně i 37 v aukci nabízených psů. Dále ministryně mimo jiné nabízí hodinky, bižuterii, kytaru, soubor vinylových gramofonových desek, holicí strojek, hliníkové trubky, nýty, šrouby, mířidla na pušku, vrtačky, vázy, lampy, mobily, plyšáky, zavírací nože, tzv. keramické drobnosti…
Možná by podle Aleny Schillerové někoho pod stromečkem potěšil automobil kompletně odepsaný po těžké havárii s vyvolávací cenou 8850 korun, nebo třeba dvě knihy za 20 korun – „Čínské koule čchi – obnovte svou energii“ a „Sexualita v náboženstvích světa“.
Četné reakce čtenářů pod tímto příspěvkem jsou dostatečně výmluvné. „Ať už zabavené v exekucích, nebo propadlé z dědických řízení, rozhodně to není to, co by chtěl člověk kupovat jako dárky pod stromek, teda pokud má nějakou morální záklopku. A že si TUHLE NABÍDKU dá na svůj profil „s „romantickou fotkou“ ministryně financí, tak to mi přijde už úplnej hard core. Každopádně dost o člověku vypovídá,“ shrnuje za všechny jedna z nich.
K tomu není co dodat.