SPD dá doporučení k druhému kolu volby. Okamura se v sobotu sešel s Babišem

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky

Opoziční hnutí SPD dá v brzké době určité doporučení k druhému kolu prezidentské volby. V neděli to řekl jeho předseda Tomio Okamura. Poznamenal, že v sobotu večer se sešel s jedním ze dvou postupujících, bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Nechtěl ale předjímat, zda šéf hnutí ANO bude tím, koho SPD podpoří. Večer na twitteru uvedl, že v souladu s politickými postoji hnutí rozhodně nepodpoří kandidáta vládní pětikoalice.

Pavla, stejně jako ekonomku Danuši Nerudovou a senátora Pavla Fischera, podpořila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), uspěl také ve vnitrostranické anketě Pirátů. Babiš sdělil, že doufá, že Okamurovo hnutí nepodpoří provládního kandidáta. Zatím nemá další zprávy o tom, jak se SPD rozhodne.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Okamura řekl, že se s Babišem sešel ještě v sobotu večer na expremiérovu žádost. V neděli večer napsal, že šéf ANO za ním přijel do kanceláře ve sněmovně. „Sdělil mi svoje názory na první kolo a jeho pohled na druhé kolo a další vývoj,“ uvedl. V sobotu Babiše navštívil také poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

SPD do volby vyslalo svého poslance Jaroslava Baštu, který skončil pátý se ziskem 4,45 procenta hlasů. První kolo vyhrál bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, za ním skončil těsně Babiš.

Bašta v sobotu řekl, že považuje za paradoxní, že o prezidentskou funkci budou soutěžit dva lidé, kteří mají podle něj velmi podobnou komunistickou minulost. Okamura uvedl, že se hnutí teprve rozhodne, koho dále podpoří.

Pavel podotkl, že by v případě Babišova zvolení s podporou poslance Bašty hrozil odklon od prozápadního a prodemokratického kurzu, kterým Česko směřovalo v posledních 30 letech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články