SPD navrhne zrušení koncesionářských poplatků pro ČT

ČTK

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Tomio Okamura oznámil předložení návrhu na financování České televize a Českého rozhlasu formou příspěvkové organizace. Veřejnoprávní instituce by měly být nově placeny pouze ze státního rozpočtu bez platby koncesionářských poplatků. Na úterní tiskové konferenci také avizoval, že hnutí SPD odmítne schválit zprávy o financování veřejnoprávní televize.

V první fázi plánuje hnutí navrhnout zrušení poplatků pro osoby pobírající starobní nebo invalidní důchod a rodiče samoživitele. Dále by měly být od koncesionářských poplatků osvobozena i všechna ústavní zařízení, které poskytují péči nemocným a seniorům. Následně by neměli poplatky platit ani fyzické osoby na mateřské nebo rodičovské dovolené či skupina nízkopříjmových, jejíž čistý příjem nepřesáhl za uplynulé čtvrtletí čtyřnásobek životního minima.

,,Je to úvodní výkop ze strany SPD. Budeme hledat podporu napříč Sněmovnou,“ sdělil Okamura novinářům. Zároveň popřel, že by se jednalo o jakýkoliv nedemokratický návrh z pera SPD. Financování veřejnoprávních institucí na základě příspěvkové organizace podle jeho tvrzení funguje obdobně i na Slovensku a v dalších západních zemích. Konečnou formu přirovnal k fungování financování škol nebo soudů.

Mezi samotné hlavní důvody nepodpoření schválení rozpočtu uvedl následně předseda klubu Radim Fiala tezi, že hospodaření ČT považuje dlouhodobě za nehospodárné, účelové a manipulativní. Jako příklad následně uvedl nepozvání Tomia Okamury do Otázek Václava Moravce. Do diskuzního pořadu neměl být pozván již pět let. Sama televize se proti tvrzení ohradila s tím, že jsou do OVM zváni jiní zástupci hnutí na základě konkrétních témat. Podle zástupce Diváckého centra ČT Ladislava Richtrmoce nelze v budoucnu ani vyloučit, že bude pozván i šéf SPD, ale prozatím je hostem například Událostí komentářů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner