SPD nepodporuji, hymna byla přátelským gestem, říká Aleš Brichta

repro youtube.com

Aleš Brichta | FOTO: repro youtube.com

Když se v roce 2017 radoval Tomio Okamura z úspěchu svého hnutí Svoboda a přímá demokracie, objevil se na tiskové konferenci i Aleš Brichta. Rockový zpěvák, známý především jako frontman skupiny Arakain, dokonce zazpíval státní hymnu. S ohledem na to, že se na několika akcích prezentoval jako velký odpůrce migrační vlny, byl automaticky zaškatulkován jako příznivec SPD. To však zpěvák překvapivě odmítá.

Okamura se Brichtovým jménem rád oháněl ještě dlouho poté, co uspěl v říjnových volbách, v nichž SPD získala 10,64 % hlasů. Vždy zpěváka prezentoval jako svého přítele a velkého fanouška svého hnutí. S tím prvním Brichta souhlasí, ale politické sympatie rozhodně odmítá.

Tomia Okamuru znám. Ne však politicky, ale jako fanouška Arakainu, který chodil na naše koncerty v Praze v KD Barikádníků. Stával v první řadě, mlátil hlavou a zpíval všechny pecky,“ vysvětlil rocker deníku Právo v září loňského roku. Zároveň objasnil, jak to bylo s jeho zpěvem hymny ve volebním štábu SPD. „V říjnu 2017 mě požádal (Okamura, pozn. red.), jestli bych v rámci vyhlášení výsledků voleb na jeho soukromé akci nezazpíval českou hymnu. Já mu řekl, že klidně. Přijel jsem tam, načež se do té místnosti nacpali další jeho spolustraníci a začali zpívat také,“ vzpomíná Brichta v rozhovoru, na který upozornil twitterový účet Poslední skaut.

„Objevily se tam i kamery, které to poslaly do světa. Byl jsem za totálního kreténa, což mě příšerně naštvalo. Nebyla to ode mě politická podpora, bylo to přátelské gesto, které mělo zůstat na soukromém večírku,“ říká důrazně zpěvák. „Od té doby se do politiky nemontuju. Jakmile po mně někdo chce, abych se vyjádřil nebo někoho podpořil, odpovím, ať mě nechá být,“ dodává.

Zdá se tedy, že Okamura své podporovatele opět podvedl. Tentokrát sice nešířil žádné vylhané poplašné zprávy, ale využil svého slavného kamaráda k propagaci SPD. Aniž by si to Brichta přál, nebo o tom alespoň věděl dopředu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner