SPD se v posledních dnech potýká s virtuálním skandálem. Řada lidí si všimla, že hnutí na svých facebookových stránkách maže prakticky všechny opoziční komentáře a poté ve velkém blokuje uživatele, kteří je napsali. Vznikla dokonce i nová stránka na Facebooku, která se jmenuje „Tomio Okamura mi dal ban“ a klade si za úkol dokumentovat právě stranou zcenzurované příspěvky.

Na tuto záležitost se předsedy SPD Tomia Okamury ptaly už Novinky.cz. Jeho reakce zněla následovně: „My určitě mažeme prokazatelně lživé a dehonestující příspěvky“ … „Xenofobní, sprosté, rasistické a lživé příspěvky se budou na mém profilu mazat vždy i do budoucna.“ Pomineme-li absurdně paradoxní fakt, že předseda ryze xenofobní strany údajně bojuje proti xenofobním příspěvkům, situace vybízí k tomu podívat se, říká-li Okamura pravdu v tom, jaký druh příspěvků jeho strana blokuje.

Na jedné straně je nutno říct, že blokace soustavně urážejících nebo agresivních uživatelů na facebookových stránkách je u vesměs všech stran celkem běžná a do jisté míry i pochopitelná, zvlášť jde-li o komentáře vysloveně „trollící“ povahy (troll je člověk, který záměrně diskredituje diskusi provokativními příspěvky, pozn. red.).  Na straně druhé, facebooková stránka, která se blokacím na profilu SPD věnuje, dokazuje, že Okamura a jeho lidé nemažou příspěvky proto, aby diskusi zbavili irelevantních a urážlivých komentářů, ale sprostě cenzurují veškerý opoziční obsah.

Tak třeba zablokováno bylo mnoho uživatelů, kteří si na profil SPD dovolili slušně napsat otázku, proč SPD maže komentáře protichůdných názorů. Okamurův marketingový tým také smazal například otázky mířící na financování SPD, na Okamurovu návštěvu v mešitě či na podnikatelské aktivity lídra SPD v Pardubickém kraji Jiřího Kohoutka. Nutno říct, že všechny tyto dotazy byly na úrovni, napsány velmi slušnou a nijak provokativní dikcí. Pro příklad několik komentářů, které byly stránkou smazány a jejichž autoři si vysloužili ban:

Vítězslav Rumpel: „Když už jste v těch Pardubicích. Proč váš lídr za Pardubický kraj Jiří Kohousek kandiduje za SDP, která přece chce bojovat proti lichvářům a exekuční mafii?? A přitom tento pán spoluvlastní lichvářskou firmu a za půjčku 5000 zabavuje baráky. Jakou omluvu pro toto máte?“

Zdeněk Mitrenga: „Pane Okamuro, kam mizí příspěvky, které se snaží získat Vaše odpovědi?“

Vipera roker: „Dobrý den. Dovolil bych si zdvořilý dotaz, respektive několik, jelikož se nelze ptát jinak, než komentářem k vašemu příspěvku… Zajímalo by mě vaše stanovisko k vašemu osobnímu komentáři cca 4 roky zpět a případně, co se od té doby v islámské komunitě změnilo, že tehdy jste byl ochoten vlastní přítelkyni navléct do hidžábu a nechat si pomoci od „ochotné muslimské ženy“, přičemž dnes byste islám zakazoval zákonem?“

A podobných zcela normálních, slušných a nijak urážejících komentářů a otázek od občanů a voličů – kvůli kterým SPD údajně existuje – administrátoři stránek SPD smazali už desítky či stovky a pokračují v tom i nadále. Na čtenářích už necháme posouzení, jsou-li zmíněné komentáře – nebo i další, které najdete na stránce „Tomio Okamura mi dal ban“ – natolik dehonestující, urážlivé a sprosté, aby byly vymazány, anebo zda se jedná o dehonestující, urážlivou a sprostou cenzuru v podání muže, který se bojí pravdy a raději se tak pouští do totalitních praktik nehodných politika liberální demokratické země.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jaroslav Thraumb
Další články autora