Speciální jednotky USA a Británie se připravují na riskantní záchranu Zelenského

Volodymyr Zelensky (ČTK)

Volodymyr Zelensky | FOTO: ČTK

Vojáci ze Spojeného království, USA a Ukrajiny se podle deníku The Sun sešli na základně v Litvě, aby naplánovali speciální operaci. Během ní by mělo dojít k evakuaci ukrajinského prezidenta mimo zemi.

Vzhledem k tomu, že je Volodymyr Zelenskyj první osobou na seznamu těch, které mají za úkol zlikvidovat speciálně vycvičení zabijáci z takzvané Wagnerovy skupiny i ruských Specnaz, je pochopitelné, že se Západ snaží ukrajinského prezidenta ochránit.

()

Přestože Zelenskij již 26. února odmítl americkou nabídku na evakuaci se slovy: „Potřebuji munici, ne odvoz,“ plány na jeho přesun stále existují.

Podle britského deníku trénuje na záchrannou misi společně s ukrajinskými jednotkami zhruba 70 britských elitních vojáků z SAS a 150 příslušníků amerických Navy Seals. 

„Nejpravděpodobnější rozumnou variantou by mohlo být přemístění Zelenského mimo Kyjev, kde by mohl být vyzvednut,“ sdělil vysoce postavený zdroj. ”Máme k dispozici letadla, ale vzdálenost je kritická,“ dodal.

Ukrajinský prezident je podle informací britských médií v hledáčku zhruba 4000 zabijáků, kteří dostali za úkol ho zlikvidovat. Je na seznamu, který má k dispozici takzvaná Wagner Group, jež se na Ukrajinu přesunula z Afriky.

()

Využívání Wagnerovy skupiny je dlouhodobě zavedenou metodou ruské armády. V roce 2020 investigativní zpravodajský web Bellingcat odhalil záznamy, podle nichž údajný šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin za necelého tři čtvrtě roku uskutečnil 99 telefonátů s náčelníkem generálního štábu Vladimira Putina. Často hovořil i s nejvyššími představiteli Kremlu.

Nejde však o první skupinu vrahů, která byla na Zelenského poslána. Na rozkaz čečenského vůdce Ramzana Kadyrova se totiž v minulých dnech pokusila o likvidaci ukrajinského prezidenta skupina vycvičených Čečenců. Ty však místní armáda dokázala zlikvidovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články