
Ukrajinští vojáci, ilustrační foto FOTO: Generální štáb ukrajinské armády / se souhlasem
FOTO: Generální štáb ukrajinské armády / se souhlasem

Nad tím, proč se ukrajinským jednotkám v Kurské oblasti podařilo při probíhající protiofenzivě tak rychle postoupit o kilometry kupředu, se zamýšlí magazín Forbes. Podle něj jde o využití taktiky, kterou používali sami Rusové a kterou nyní Ukrajinci otočili proti nim.
„Ukrajinské mechanizované síly provedly protiútok v Kurské oblasti ve chvíli, kdy využily operační pauzu ruských a severokorejských jednotek v oblasti. Přední linie okolo osady Fanasejevka se posunula o pět kilometrů,“ popsal americký Forbes situaci po propuknutí ofenzívy.
Podle analytika je v současné době, kdy jsou na obou stranách neustále v povětří pozorovací drony a na obou stranách chybí moderní obrněná vozidla, pětikilometrový postup během jednoho dne „působivý“.
„Zdá se, že Ukrajinci postoupili tak daleko a tak rychle proto, že proti Rusům použili stejnou taktiku, jakou Rusové používají při svých nejúspěšnějších útocích,“ píše Forbes, podle kterého ale není zřejmé, že se ukrajinským jednotkám podaří Fanasejevku udržet, protože jejich pozice v okolí osady jsou pod neustálým bombardováním ruskými bezpilotními letouny a dělostřelectvem. „Stále existuje šance nepřítele rychle vytlačit,“ uvedl jeden z ruských válečných bloggerů.
Ukrajinci při prudkém postupu využili obvyklou ruskou taktiku. „Prozkoumali slabiny nepřátelských linií a poté vyslali rychle se pohybující skupiny obrněných vozidel, aby přemístili pěchotu do nových pozic za původní linii kontaktu,“ popsal průběh operace Forbes a zdůraznil, že to, zda ukrajinské jednotky zvládnou upevnit nově dobyté pozice, záleží především na tom, jestli dostatečně rychle dorazí pěchotní posily.
Ukrajinci invalidy na průzkum neposílají
Tuto taktiku, kdy jsou vyslány malé jednotky, aby zjistily, kde jsou obranná postavení, a následně za nimi vyrážejí obrněná vozidla, využívá ruská armáda po celé frontě, tedy nejen v Kurské oblasti. „Rusové, kteří mají v mnoha sektorech fronty převahu tři ku jedné nebo více, mají tendenci posílat malé skupiny pěchoty k ukrajinským liniím, jasně předpokládají, že většina průzkumníků bude zabita, ale zjevně doufají, že pár z nich objeví mezery v ukrajinské obraně,“ konstatuje expert Forbesu.
Dopředu jsou bez ohledu na očekávané ztráty vysíláni pěšáci, někdy i zcela beze zbraně, či dokonce invalidé o berlích, tedy tzv. „pěchota na jedno použití“, aby se ukázalo, odkud budou ostřelováni. Na ta místa je posléze soustředěna palba, případně po první vlně pěchoty následují další tak dlouho, dokud obráncům nedojde munice, či dokud se nestáhnou. Pokud ruská živá síla přežije ukrajinskou palebnou sílu, mohou Rusové ovládnout oslabené ukrajinské pozice.
Hlavní rozdíl však podle Forbesu spočívá v tom, že Ukrajinci prozkoumávají přední ruské obranné linie jinak. Neposílají své lidi na jistou smrt. Využívají svoji převahu v počtu dronů, a navíc jim výrazně pomáhá přítomnost speciálních jednotek, které dálkový průzkum ovládají. „Vysoce vycvičení ukrajinští komandos mají větší šanci přežít riskantní průzkumnou misi než nevycvičení ruští branci, kteří možná podepsali smlouvy o zařazení jen před několika týdny,“ konstatuje Forbes a poukazuje na to, že ukrajinské útoky jsou „méně nákladné než ruské útoky“.
Ústup z dobytých pozic by podle analytika mohl být způsoben jedině nedostatkem vojáků, s nímž se Ukrajina dlouhodobě potýká.