Spisovatel viděl zlo v Sovětském svazu. Kupte si slavné dílo, které šokovalo svět

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" | FOTO: FORUM 24

Na e-shopu FORUM nyní najdete slavné dílo jednoho z nejvýznamnějších francouzských a evropských spisovatelů minulého století. André Gide odjel do Sovětského svazu jako idealista. Vrátil se ale zdrcen tím, co viděl. V knize Návrat ze SSSR následně popsal věci pro komunistické hnutí nepříjemné a pro Sovětský svaz nelichotivé. Dílo, které šokovalo svět, si můžete OBJEDNAT ZDE.

Kniha Návrat ze SSSR nejen ukázala, že její autor dokáže vidět víc než fasády domů, kolem kterých jezdí. Je to zároveň kniha, která vedla k zásadnímu rozkolu v intelektuálních kruzích 30. let a byla jednou z prvních, které vedly k pochopení skutečné podstaty toho, kam směřovalo sovětské Rusko a celý experiment budování komunismu.

KNIHU NÁVRAT ZE SSSR A POPRAVENÍ „NÁVRATU ZE SSSR“ OBJEDNÁVEJTE ZDE

„Ach, proč jen jsem sem nepřijel jako turista nebo jako přírodovědec, nadšený, že objevuje spoustu nových rostlin, že na náhorních plošinách rozpoznává kavkazský chrastavec ze své zahrady… Ale proto jsem do SSSR nepřijel. Pro mě je důležitý člověk, lidé, co se z nich může udělat a co z nich udělali. Les, jenž láká, ten strašně hustý les, v němž bloudím, jsou sociální otázky. V SSSR vás přitahují, dorážejí na vás a tlačí vás ze všech stran.“

V průběhu své cesty po Sovětském svazu objevuje André Gide za falešným kolektivním nadšením trvalou snahu o odindividualizování člověka. Kniha Návrat ze SSSR, která vyšla v roce 1936, a o rok později Poopravení „Návratu ze SSSR“ vyvolaly senzaci. Dodnes jsou obě knihy zásadní svědeckou výpovědí.

FORUM 24
FOTO: FORUM 24

KNIHU NÁVRAT ZE SSSR A POOPRAVENÍ „NÁVRATU ZE SSSR“ OBJEDNÁVEJTE ZDE

Návrat ze SSSR je i mnoho desítek let po svém vydání knihou moderní. Ukazuje, jak velké a silné mohou být iluze a jak těžko se z nich procitá. Ukazuje, že iluze jsou něco, co se nevyhýbá ani inteligentním lidem, možná že právě oni jsou v nebezpečí, protože příliš přemýšlejí a rozum je schopen se zabývat i věcmi, které neexistují. Intelektuál je obdarován schopností abstraktního myšlení, což je velká přednost, na rozdíl od zvířat však člověk dokáže vymyslet a vyslovit i věci absurdní a uvěřit jim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články