Spisovatelé píší Zemanovi: Pane prezidente, šíříte nenávist

Eric Drooker

Členové českého PEN klubu včera zveřejnili otevřený dopis adresovaný prezidentovi Miloši Zemanovi. Kritizují jej nejen za podněcování nenávisti a xenofobie, ale také za šíření odporu ke vzdělancům a zpochybňování autority institucí, mezi něž patří úřad ombudsmanky nebo OSN. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dopis označil za další prohloubení příkopu mezi elitami a běžnými občany.

„Pane prezidente, šíříte odpor ke vzdělancům, k akademické obci, k odkazu osobností, jakou byl Ferdinand Peroutka. Zpochybňujete společenské autority, jako jsou instituce ombudsmana či orgány OSN. Vyvoláváte strach z uprchlíků, kteří sem ani nemíří, a německou ochotu pomáhat, přijímat a integrovat znevažujete,” píše se v dopise. Signatáři zdůrazňují, že problematika uprchlické krize je složitá a nikdo by neměl mít nucen bez zábran přijímat všechny etnické menšiny, odmítají však nenávist k lidem, kteří utíkají před radikálním islamismem.

Mezi podepsanými jsou například Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jan Stránský, Antonín Bajaja nebo Tomáš Zmeškal. Upozorňují na opakování chyb, které v dějinách vedly k válkám a vítězství totalitních režimů. „Pane prezidente, mnozí členové PEN klubu jsou v seniorském věku. Prodělali válku, padesátá léta, normalizaci, někteří prošli nacistickými i komunistickými koncentračními tábory i disentem. Víme proto, že na začátku všech neblahých zlomů našich dějin stál strach i ochota naslouchat lidem s jednoduchými, nenávistnými názory.”

Členové PEN klubu Zemana žádají, aby přestal zpochybňoval představitele univerzit, ombudsmanku Annu Šabatovou nebo OSN. „Uvítali bychom, kdybyste dbal o dobrou pověst České republiky i v zahraničí, kde vaše nebezpečně zjednodušené osobní názory způsobují zděšení a vytvářejí negativní obraz naší země. Vyzýváme vás, abyste ve své funkci udělal maximum pro zachování demokratického charakteru české společnosti,” stojí v textu.

(www.stop-multikulti.cz)

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Svobodnému fóru k dopisu řekl: „Jde o další potvrzení faktu, že příkop mezi tzv. elitami a občany České republiky se nejen prohlubuje, ale stává se hlubokou propastí.“

Celý text otevřeného dopisu si můžete přečíst na webu PEN klubu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články