K setkání ministrů zahraničí EU, na kterém se má probírat případ Vrbětice, dojde již v pondělí. Už nyní přitom České republice vyjádřila podporu řada spojeneckých států. Zároveň je ale také zajímavé sledovat, které ze zemí, jež nám jsou blízko, se dosud nevyjádřilo. Za zaznamenání také stojí reakce šéfky diplomatického zastoupení Spojených států. Z ohlasů na českou situaci po oznámení ruské agrese je zřejmé, že Česká republika není sama.
Spojené státy
Chargé d’affaires americké ambasády v Praze Jennifer Bacchusová na twitteru doslova napsala: „Spojené státy stojí za svým pevným spojencem, Českou republikou. Oceňujeme její významný krok směřující k tomu, aby Rusko zaplatilo za své nebezpečné aktivity na české půdě.“ První část je očekávatelný standard. Druhá věta, v níž nám Amerika de facto děkuje, je hodná pozornosti. Skoro to vypadá, jako by byli Američané vděční za to, že se naše vláda nakonec k nějaké reakci přeci jen odhodlala.
Velká Británie
Britové reagovali velice tvrdě a je to nejspíš i díky jejich vlastní zkušenosti s kauzou Skripal. I při tomto teroristickém činu došlo k úmrtí nevinných. Ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Spojené království stojí plně za Českou republikou. Také vyjádřil soustrast pozůstalým obětí. V prohlášení ministerstva pak je i odsouzení bezohledných a nebezpečných aktivit ruských tajných služeb u nás. Šéf zahraničního výboru dolní sněmovny dokonce řekl, že „jestli tohle není válečný akt, pak upřímně asi nevím, co jím je“.
Pobaltské státy
Rozhodné odsouzení ruského konání a plná podpora české reakce zazněly od představitelů všech tří pobaltských států. Litva, Lotyšsko i Estonsko mají s Ruskem dost neblahých zkušeností a nepřekvapí tak, že v podstatě bez jakékoliv prodlevy všechny tři země vyjádřily podporu ČR. Jen škoda, že jsme třeba my nebyli stejně rozhodní v případě únosu estonského příslušníka tajných služeb Ruskem v roce 2014. Ministerstvo zahraničí tehdy vyjádřilo znepokojení a podpořilo požadavek na jeho návrat do vlasti. Odsouzení ruského činu ani podpora Estonsku mimo samotný požadavek vrácení uneseného občana nezazněly.
Ukrajina
I ukrajinský ministr zahraničí se za ČR postavil. Ani v tomto případě nejde o žádné překvapení vzhledem k tomu, že právě Ukrajina čelí přímé ruské agresi. Zároveň i v tomto případě je trochu ostudné, že současná politická garnitura této zemi projevovala v lepším případě nedostatečnou podporu. V horším případě pak někteří otevřeně stojí na straně Ruska.
Visegrád
Slovenská prezidentka Čaputová podpořila Českou republiku na Twitteru téměř okamžitě. Na stejné platformě se pak ozval i polský ministr zahraničí. Bylo by lepší, kdyby se v případě naší sousední země ozval premiér či prezident, ale buďme rádi i tak. Z Maďarska, na které se v posledních letech náš pan premiér v zahraniční politice dosti orientoval, zní jen ohlušující ticho.
Německo
Ani z Německa se zatím neozval ministr zahraničí, kancléřka či prezident, ale podporu nám vyjádřil na facebooku německý velvyslanec. Napsal, že „výsledky šetření českých orgánů ohledně událostí ve Vrběticích vyvolávají velké znepokojení. Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel.“ Bylo by dobře, aby tomuto vyjádření v nejbližší době dodal váhu alespoň ministr zahraničí, ale prozatím to stačí.
V nejbližší době lze jistě očekávat i reakci EU jako celku. Bylo by také záhodno, aby se vyjádřil generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg, byť podle Reuters už ČR podpořil jeden nejmenovaný představitel aliance. Všichni naši významní spojenci nám ale vyjadřují podporu a to je dobře. Je symbolické, že z našich sousedů mlčí jen Maďarsko a Rakousko.