Spojené státy obvinily čtyři Bělorusy z únosu letadla s novinářem Pratasevičem

Roman Protasevič (ČTK)

Roman Protasevič | FOTO: ČTK

Čtyři představitelé Běloruska byli ve Spojených státech obviněni z loňského únosu letadla společnosti Ryanair, na jehož palubě cestoval aktivista a opoziční novinář Roman Pratasevič. Informovala o tom agentura Reuters. Pratasevič byl po vynuceném přistání stroje v Minsku i se svou přítelkyní Sofií Sapegaovou zatčen. Čtveřice obviněných žije v Bělorusku a je na svobodě.

Obvinění z leteckého pirátství oznámilo ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti. Týkají se dvou nejvyšších představitelů běloruského státního úřadu pro řízení letového provozu a dvou pracovníků tamních bezpečnostních složek.

()

Obviněni jsou z přípravy spiknutí za účelem únosu letadla, ve kterém cestovali i čtyři občané Spojených států. Podle americké prokuratury tím byly porušeny federální zákony USA. Spiknutí se měli obvinění dopustit lží o údajné bombové hrozbě, kvůli které bylo letadlo směřující z řeckých Athén do litevského Vilniusu odkloněno ze své trasy a donuceno přistát v Minsku. Prokuratura připomněla, že se žádná výbušnina na palubě stroje nenašla.

Režim Alexandra Lukašenka po přistání z letadla vyvedl a následně zatknul novináře Romana Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofii Sapegaovou, která studovala ve Vilniusu.

Minsk v souvislosti s odklonem letu čelí ze strany Spojených států, Evropské unie, Velké Británie a Kanady řadě sankcí, cestovních zákazů a zmrazení majetku.

Podle státního zástupce Damiana Williamse obžalovaní podkopali globální snahy o bezpečné nebe kvůli potlačení disentu a svobody slova. „Jsme odhodláni pohnat k zodpovědnosti tyto ústřední účastníky šokujícího spiknutí s cílem spáchat letecké pirátství, které nejenže porušilo mezinárodní pravidla a trestní právo Spojených států, ale také potenciálně ohrozilo životy čtyř amerických občanů a řadu dalších nevinných lidí na palubě,“ uvedl Williams.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]