Spojené státy přesouvají na Blízký východ antirakety a výsadkovou loď kvůli íránské vojenské hrozbě

US NAVY

Letadlová loď USS Abraham Lincoln | FOTO: US NAVY

Nová vojenská hrozba ze strany Íránu zvyšuje v posledních dnes mezinárodní napětí na Blízkém východě. Zpravodajské služby totiž zaznamenaly íránské akce, při nichž došlo k nakládání vojenského materiálu a zejména raket do velkého množství malých lodí.

Podle agentury BBC Spojené státy přesouvají na Blízký východ raketový systém Patriot a vysílají do oblasti dvě válečné lodě: výsadkovou loď USS Arlington a letadlovou loď USS Abraham Lincoln, která už proplula Suezským průplavem. V Kataru také již přistály strategické bombardéry B-52. V pátek tyto kroky oznámilo americké ministerstvo obrany.

Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. Americký prezident Donald Trump krok zdůvodnil tím, že dohoda nebrání Teheránu získat jaderné zbraně, ačkoli Írán ujišťoval, že jeho nukleární program je mírový.

Teherán tento týden oznámil, že přestane některé závazky vyplývající z dohody dodržovat, a vyloučil možnost americko-íránských rozhovorů.

Dohodu uzavřely s Íránem kromě USA také Rusko, Čína, Británie, Německo, Francie a EU. Teherán dosud podmínky dohody podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) plnil.

Německo, Francie a Británie ve čtvrtek ve společném prohlášení Írán vyzvaly, aby se nadále jadernou dohodou z roku 2015 řídil.  Tyto státy, jež patří k signatářům dokumentu, odmítly i jakékoli ultimátum ze strany Íránu. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu oznámil, že jeho země přestane plnit některé závazky dané dohodou v reakci na sankce ze strany USA. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf dnes Evropské unii vzkázal, že by měla usilovat o normalizaci ekonomických vztahů s Íránem. Výčitky Bruselu podle něj nejsou na místě.

„EU by měla dodržovat své závazky včetně normalizace ekonomických vztahů, místo toho, aby po Íránu požadovala jednostranné dodržování mnohostranné dohody,“ uvedl dnes na Twitteru Zaríf.

„Nikdo nemůže Írán vinit z porušení nebo vypovězení jaderné dohody,“ sdělil Arákčí. Podle něj Írán dohodu stále dodržuje a neporušil ji ani středečním oznámením.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner