Spojené státy zvažují dodání superzbraně Ukrajincům. Mohla by změnit vývoj války

Americký prezident Joe Biden (Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Spojené státy zvažují, že Ukrajině dodají moderní raketové systémy dlouhého doletu, které Kyjev po Washingtonu žádá. Má jít o součást balíčku další vojenské pomoci, který by Bidenova administrativa mohla ohlásit v příštím týdnu. S odvoláním na několik zdrojů o tom informovala americká stanice CNN

Dělostřelecký salvový raketový systém (MLRS) dokáže vystřelit rakety až do vzdálenosti stovky kilometrů. To je mnohem dále, než jsou schopny zbraně, které má aktuálně ukrajinská armáda k dispozici. Podle Kyjeva by to mohlo zásadně změnit průběh války s Ruskem.

Spojené státy jsou však opatrné. Někteří členové Bidenovy administrativy se obávají, že si nemohou dovolit rozdat tolik špičkových zbraní, uvádí zdroje kolem Bílého domu. Americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí odpovědět na otázku, zda by země systémy Ukrajině poskytla, odpovědět odmítl. „Nechci předbíhat,“ řekl podle CNN.

Charles Butler / South Dakota National Guard Public Affairs / Public Domain
Americký salvový raketomet | FOTO: Charles Butler / South Dakota National Guard Public Affairs / Public Domain

Existují také obavy, že by Ukrajina mohla raketový systém použít k útoku na ruské území. Na stole je proto otázka, jakým způsobem by Moskva reagovala. Ukrajinská armáda už zřejmě několik přeshraničních útoků na území Ruské federace podnikla. Kyjev však takové informace nepotvrdil ani nevyvrátil, píše CNN.

Moskva už několikrát pohrozila, že jakékoli ohrožení Ruska bude znamenat eskalaci konfliktu. Západu pak vzkázala, že vyzbrojováním Ukrajiny ze sebe dělá legitimní cíle vojenského útoku. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tento týden prohlásil, že západní země fakticky vedou zástupnou válku s Ruskem prostřednictvím Ukrajinců. Dodávky zbraní schopných ohrozit ruské území budou podle něj nejvážnějším krokem k nepřijatelné eskalaci.

Rinat Achmetov (Metinvest / se souhlasem)

O dodání systémů MLRS v posledních týdnech  žádalo hned několik ukrajinských představitelů včetně prezidenta Volodymyra Zelenského nebo ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby. „Ruský TOS-1A ostřeluje ukrajinské pozice u Novomichajlivky v Doněcké oblasti. Tak vypadá největší a nejděsivější válka 21. století. Ukrajina je připravena vrátit úder. K tomu potřebujeme MLRS ve stylu NATO. Ihned,“ napsalo ukrajinské ministerstvo obrany.

„Bojujeme za to, aby Ukrajina dostala veškeré zbraně potřebné ke změně charakteru bojů a aby začala rychleji a jistěji vyhánět okupanty,“ prohlásil pak v nočním videoposelství k národu prezident Zelenskyj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články