ANO a ČSSD by se měly spojit, řekl Zeman. Nedokážu si to představit, oponuje Hamáček

ČTK

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtečním rozhovoru pro MF DNES vyjádřil ke koalicím, které vznikly před nadcházejícími parlamentními volbami. Sdělil, že nedostanou možnost sestavit vládu, protože jejich existenci považuje za házení „záchranného lana“ těm stranám, které by se podle něj jinak do sněmovny nedostaly. Přesto připustil, že by hnutí ANO a ČSSD mohly před volbami uzavřít koalici. Jejich představitelé o to však nestojí.

Sociální demokracie by v některých volebních modelech neměla pět procent, která jsou  potřebná pro vstup do sněmovny. Podle Zemana by jim pomohlo, kdyby vytvořila koalic s hnutím ANO. „Dokonce se domnívám, že by nebylo od věci, kdyby podobnou koalici uzavřelo i hnutí ANO se sociální demokracií,“ řekl s tím, že jde o jeho názor a je to věc těchto dvou stran.

archiv

Prohlásil to i přesto, že ve stejném rozhovoru zmínil, že koalice nedostanou možnost sestavit vládu, pouze strany s nejvíce poslanci. Oba předsedové zmíněných politických subjektů však jeho návrh již odmítli.

„Daňový balíček a spolupráce s ODS ukázaly, že ANO je v podstatě pravicové hnutí. Společný blok si proto nedokážu představit. ČSSD usiluje o levicovou alianci, která bude ve volbách prosazovat kvalitní veřejné služby, silný efektivní stát a spravedlivé solidární daně,“ sdělil na twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček. Ve vládě s hnutím ANO však i přes toto své stanovisko jsou sociální demokraté již od června 2018.

Prezidentův nápad se nelíbí ani šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Je to názor pana prezidenta, který možná vychází i z toho, že se všichni spojují proti hnutí ANO. My jsme vznikli jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám, takže se s nimi spojovat určitě nebudeme,“ řekl pro ČTK.

Političtí analytici hnutí ANO však nehodnotí jako pravicové, jak zmiňuje Hamáček. Naopak mu opakovaně vytýkají ideovou neukotvenost, která vysává programová ustanovení napříč celým voličským spektrem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner