ČEZ utrpěl kvůli výpadkům ruských dodávek až miliardové škody. Proti Gazpromu povede mezinárodní arbitráž

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš (ČTK)

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | FOTO: ČTK

ČEZ podle jeho generálního ředitele Daniela Beneše utrpěl kvůli výpadkům ruských dodávek škody ve vyšších stovkách milionů až v nižších jednotkách miliard korun. Společnost prý povede proti ruskému Gazpromu mezinárodní arbitráž o ušlý zisk. V neděli to oznámil v Otázkách Václava Moravce na České televizi.

„V momentu, kdy někdo neplní kontrakt, který máte, je těžké se bavit o něčem jiném než o náhradě škody,“ odpověděl Beneš na otázku, jestli ČEZ s Gazpromem jedná o dodávkách na příští rok.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Výpadky ruských dodávek podle něj největšího výrobce elektřiny v České republice jasně poškodily. „Je to ve vyšších stovkách milionů až v prvních miliardách korun, logicky to budeme vymáhat,“ uvedl Beneš. „Povedeme mezinárodní arbitráž,“ doplnil. Otázkou ale podle něj je, zda se společnosti podaří ušlý zisk získat.

Situace s cenami energií se uklidňuje, přesto návrat k nízkým cenám bude trvat dlouho, shodli se v pořadu České televize generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

„Polovina ceny, za kterou se to prodávalo v létě, byla čistou hysterií,“ popsal Beneš s tím, že tehdy ještě neexistoval výhled, zda Evropa situaci zvládne, a tak trhy panikařily. „Chování nakupujících a prodávajících na burze je velmi těžko předvídatelné,“ potvrdila Drábová.

Ruská energetická válka proti Evropě začala podle Beneše už vloni. Rusko prý nenápadně přestalo dodávat plyn, úroveň naplněnosti zásobníků klesala. „Byl to plíživý tah ze strany Ruska,“ podotkl. Přímé následky ruské geopolitiky podle něj zapříčinily až devět desetin z nárůstu cen. Nyní očekává spíš zklidnění, na trzích jsou podle něj patrná všechna politická opatření.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články