Huawei se kvůli sankcím obrací i k rozvoji prasečích farem

Telekomunikační firma Huawei je (nejen) na Západě považována za bezpečnostně toxickou (FB)

Telekomunikační firma Huawei je (nejen) na Západě považována za bezpečnostně toxickou | FOTO: FB

Čínskému telekomunikačnímu gigantu byl poté, co jej Trumpova administrativa označila za hrozbu pro národní bezpečnost USA, zastaven přístup k životně důležitým součástkám. V reakci na problémy s prodejem chytrých telefonů se Huawei poohlíží po jiných zdrojích příjmů pro své technologie.

Spolu s technikou umělé inteligence (AI) pro chovatele prasat spolupracuje Huawei také s těžebním průmyslem uhlí. O novém vývoji referuje BBC.com.

FORUM 24 (archiv)

Společnost Huawei je podezřívána, že může sdílet údaje o zákaznících s čínskou vládou, což společnost opakovaně popřela. Největší výrobce telekomunikačních zařízení na světě se nicméně musel omezit na výrobu modelů 4G, protože nemá povolení americké vlády k dovozu součástek pro modely 5G.

Prodej chytrých telefonů společnosti Huawei se kvůli omezené nabídce mikročipů v posledním čtvrtletí roku 2020 propadl o 42 procent. Společnost byla také vyloučena z vývoje 5G technologií v řadě zemí, včetně Velké Británie, kvůli obavám o národní bezpečnost. Zprávy naznačují, že v letošním roce sníží výrobu smartphonů až o 60 procent.

Tady nejde o to, že by byly nějaké problémy s naší kvalitou nebo zkušenostmi s výrobky Huawei. Pro Huawei to nejsou rovné podmínky, protože Huawei uvízl v geopolitickém napětí, řekl pro BBC mluvčí společnosti.

A tak se zdá, že Huawei hledá další zdroje příjmů. Přechází do služeb cloud computingu, chytrých vozidel a přenosných zařízení. Dokonce má plány na chytré auto. Ale také má zálusk na několik dalších tradičních odvětví.

Čína má největší odvětví chovu prasat na světě a je domovem poloviny živých prasat na světě. Technologie pomáhají modernizovat chovy prasat, přičemž se zavádí umělá inteligence pro zjišťování chorob a sledování prasat. Technologie rozpoznávání obličeje dokáže identifikovat jednotlivá prasata, zatímco jiné technologie monitorují jejich hmotnost, stravu a cvičení.

Je tu na co navázat. Společnost Huawei již vyvíjí technologii na rozpoznávání obličejů a minulý měsíc čelila kritice za systém, který mezi obrázky chodců identifikuje lidi, kteří se zdají být ujgurského původu.

Další čínští technologičtí giganti, včetně JD.com a Alibaby, již spolupracují s chovateli prasat v Číně na zavádění nových technologií.

Chov prasat je dalším příkladem toho, jak se snažíme oživit některá tradiční odvětví technologiemi IKT (informační a komunikační technologie), abychom vytvořili větší hodnotu pro odvětví v éře 5G, dodal mluvčí Huawei.

Začátkem měsíce oznámil zakladatel a šéf Huawei Žen Čeng-fej vznik inovační laboratoře v oblasti těžby v severočínské provincii Šan-si. Chce vyvinout technologii pro uhelné doly, která povede k menšímu počtu pracovníků, větší bezpečnosti a vyšší efektivitě a umožní horníkům v práci nosit obleky a kravaty. Stále můžeme přežít, i když se nebudeme spoléhat na prodej telefonů, tvrdí šéf. Podle něj je nepravděpodobné, že by USA vyřadily Huawei z černé listiny, která znemožňuje společnostem spolupracovat s jeho technologickou firmou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]