Spolek odboje stojí za poslancem Jandou a odsuzuje Vodičkův ČSBS

Jakub Janda, poslanec ODS. (FB Jakuba Jandy)

Jakub Janda, poslanec ODS. | FOTO: FB Jakuba Jandy

Spolek pro zachování českého odboje stojí za poslancem ODS a bývalým skokanem na lyžích Jakubem Jandou v jeho ostré kritice Českého svazu bojovníků za svobodu. O svazu poslanec řekl: „pofidérní spolek, který adoruje bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu.“ Za tato slova na něj svaz podal trestní oznámení. Poslanci hrozí pokuta až do výše jednoho platu, tedy zhruba sto tisíc korun.

Gabriela Havlůjová (Gabriela Havlůjová)

„Plně stojíme za stanoviskem pana poslance a degradaci současného stavu Českého svazu bojovníků za svobodu přičítáme jeho současnému vedení. Připojujeme se k celé řadě měst a obcí, k mnoha spolkům a organizacím, které přerušily spolupráci s Českým svazem bojovníkům za svobodu a prohlašujeme, že ani Spolek pro zachování odkazu českého odboje nebude s tímto spolkem pod vedením pana Vodičky, Kulfánka a Andrese spolupracovat,“ stojí v prohlášení Spolku pro zachování odkazu českého odboje.

Jakub Janda, poslanec ODS. (FB Jakuba Jandy)

Spolek založili lidé, kteří odešli, nebo byli vyhozeni z ČSBS kvůli kritice vedení. Ze svazu, který má sdružovat lidi, kteří bojovali proti nacistům a komunistům, odcházejí další členové. Důvodem je nejčastěji vedení svazu. Velký rozruch vzbudilo například ocenění Zdeňka Ondráčka, komunisty, který v lednu 1989 tloukl v centru Prahy lidi toužící po svobodě. „Snahou vedení Českého svazu bojovníků za svobodu je vytvořit dojem, že jsou jediným a nenahraditelným spolkem udržujícím odkaz českého odboje. Dokažme, že o tento monopol svým jednáním dávno přišli,“ stojí dále v prohlášení.

Jakub Janda v rozhovoru pro deník FORUM 24 jasně řekl, že se žádného postihu nebojí a na svém tvrzení trvá. „ČSBS je pofidérní spolek adorující StBáky, konfidenty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomoci vražd a sovětských tanků. Za těmi slovy si stojím a budu stát, i kdyby mě to mělo stát měsíční poslanecký plat. V minulosti lidé za svá slova umírali v lágrech, co je proti tomu poslanecký plat? Všem lidem, kteří zahynuli rukama komunistických katů, to dlužíme. Jak bychom měli obstát sami před sebou, pokud bychom přihlíželi vyznamenávání komunistických fízlů z rukou bývalých StBáků medailemi za svobodu a ještě (ta drzost) platit si to z veřejných peněz?“ řekl Jakub Janda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]