SPOLU: Je nutné hlasovat o odvolání Lipovské z Rady ČT, pokud se potvrdí, že postupuje v rozporu se zákonem

Petr Fiala (ODS), Jan Bartošek a Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) (Koalice SPOLU / se souhlasem)

Petr Fiala (ODS), Jan Bartošek a Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) | FOTO: Koalice SPOLU / se souhlasem

Sněmovna bude projednávat volbu čtyř nových členů Rady ČT. Opoziční návrh na odsunutí volby členů Rady neprošel – nepodpořili ho poslanci ANO, SPD a KSČM. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se na tiskové konferenci vyjádřili, že by měla probíhat další politická jednání, aby sněmovna vybrala důvěryhodné reprezentanty do Rady ČT, kteří budou garantovat její nezávislost.

„Není možné připustit ani náznaky pochybností o tom, že by snad ČT ztratila svoji nezávislost a byla ovlivňována jedním politickým názorem, jedním konkrétním zájmem. V poslední době se tyto pochybnosti objevují,“ shrnul dění posledních dní předseda ODS Petr Fiala.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

„Za této situace bychom neměli přistupovat k volbě dalších členů Rady ČT. Měli bychom ji odložit, měla by probíhat další politická jednání, která by vedla k tomu, že sněmovna vybere takové reprezentanty, kteří budou vyvolávat důvěru na veřejnosti, že garantují nezávislost ČT,“ dodal.

Koalice SPOLU se podle něj pokoušela volbu členů odložit. „Nepovedlo se nám, hnutí ANO, SPD a komunisté trvají na tom, že volba se uskuteční dnes. Považujeme to za nešťastné, nesprávné, nebezpečné a budeme hledat další nástroje a zvažovat kroky, které povedou k tomu, abychom dosáhli politických jednání,“ uvedl Fiala.

Podle poslance Jana Bartoška (KDU-ČSL) se objevují různé tlaky a snahy Českou televizi destabilizovat, mj. protože přináší „nepohodlné reportáže“. „I pro radní platí, že musí respektovat zákon o České televizi. Minulý týden ať do senátu nebo do poslanecké sněmovny přišel mail, který byl adresován výboru pro bezpečnost a byl podepsán paní Bobošíkovou a paní Lipovskou. Tento mail byl odeslán z adresy politického institutu. Je možné konstatovat, že je to vyjádření politického názoru a zastávání se jedné konkrétní specifické skupiny,“ poukázal Bartošek na možný střet zájmu.

„Tento postup naráží a je v kolizi se zákonem o České televizi, kde je jasně řečeno, že člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo hnutích a nesmí působit v jejich jméně. Vzhledem k tomu, že jsem přesvědčen, že paní Lipovská postupovala v rozporu s tímto zákonem, obrátím se dnes na volební výbor s dopisem a žádostí o právní stanovisko, na základě kterého bude konstatováno, zda došlo k porušení zákona,“ uvedl lidovecký poslanec.

V případě, že se by se toto obvinění potvrdilo, tak je podle něj nezbytné hlasovat o odvolání paní Lipovské z Rady ČT. „Do té doby, než dokážeme najít odpověď na to, zda je paní Lipovská ve střetu zájmů, měli bychom volbu do Rady ČT odložit, stejně tak jako, dokud nedojde k jednání pana premiéra se zástupci předsedů koalice SPOLU,“ řekl na tiskové konferenci.

„Uděláme dnes maximum možného toho, co nám ukládá jednací řád, aby se dnes nevolilo do Rady České televize,“ uzavřel předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články