SPOLU nabízí ústupky ohledně koalice s Piráty, potvrzuje Svoboda. Piráti se to prý dozvídají z médií

Bohuslav Svoboda (ODS) (ČTK / Šulová Kateřina)

Bohuslav Svoboda (ODS) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Pražští zastupitelé jsou po třech měsících vyjednávání zřejmě blíže koalici na vládním půdorysu. Jiří Pospíšil (TOP 09) o víkendu ve vysílání CNN Prima News řekl, že SPOLU Pirátům ustoupí v požadavcích na většinu v radě a nebude chtít mít ani investičního náměstka. Pro FORUM 24 to ve středu potvrdil i Bohuslav Svoboda (ODS) s tím, že tyto podmínky nabídlo SPOLU Pirátům už před Vánoci. Věci se ale znovu dávají do pohybu až nyní po Pospíšilově vystoupení v televizi. 

„Navrhujeme řešení, kdy jsme ustoupili z většiny v radě, ustoupili jsme z takzvaného investičního náměstka, který Pirátům vadil, že měl veškeré investice od sebou,“ uvedl Pospíšil. Ve středu ráno to připomněly Novinky.cz s tím, že Piráti o novém vývoji ve vyjednávání nevědí. Členem rady by podle slov Pospíšila nakonec neměl být ani lidovec Jan Wolf souzený v kauze přidělování sportovních dotací, což byla další věc, která Pirátům vadila. „Toto jsou nabídky, které jsme jim předložili již před Vánoci,“ potvrdil ve středu deníku FORUM 24 Svoboda.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Zajímavostí však je, že oslovení Piráti o nové nabídce zatím nevědí. „Zatím tuto informaci oficiálně nemáme,“ řekl deníku FORUM 24 zastupitel Daniel Mazur (Piráti) s tím, že o věci zatím také slyšel pouze z vystoupení Pospíšila ve vysílání televize. O tom, že Piráti a SPOLU nyní začínají jednání znovu posouvat kupředu, a to právě na základě Pospíšilova vystoupení v televizi, hovořila pro Novinky také vyjednavačka Pirátů Jana Komrsková.

Poměry v radě by se měly řešit na schůzce příští týden. Mluvčí pražského SPOLU Lenka Mottlová redakci deníku FORUM 24 potvrdila, že konkrétní termín jednání zatím není daný. SPOLU dosud trvalo na svých podmínkách, tedy požadovali šest z jedenácti radních včetně primátora a správu všech velkých investic svým člověkem, investičním náměstkem primátora.

Piráti před časem vytvořili Alianci stability s Prahou sobě, se kterou dosud v Praze vládli. Právě Prahu sobě ale SPOLU do koalice s Piráty přizvat nechtělo. „Naše Aliance samozřejmě stále trvá. Jsme v kontaktu s Piráty a jsme připraveni jednat,“ řekl FORU 24 lídr Prahy sobě Jan Čižinský k současné situaci.

Koalice SPOLU se snažila dohodnout také s hnutím ANO, v prosinci ale pokus jmenovat primátorem Bohuslava Svobodu s podporou hlasů zastupitelů za ANO nevyšel. Chyběl k tomu jediný hlas – senátorky Hany Kordové Marvanové nominované za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články