SPOLU sílí a dotáhlo se na ANO. Volby nejsou rozhodnuté, ukázal nový předvolební průzkum

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ODS / se souhlasem autora)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ODS / se souhlasem autora

Nový předvolební průzkum, který v neděli představila Česká televize, přinesl zajímavá čísla. Podle společnosti Kantar je sice stále největším favoritem hnutí ANO, ale jeho náskok na druhou koalici SPOLU a třetí PirSTAN se snížil. Dva týdny před volbami má podle průzkumu Babišovo hnutí 24,5 procenta, spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 má 23 procent a Piráti se Starosty by získali 20,5 procenta.

Podle Kantaru by se do poslanecké sněmovny dostalo ještě hnutí SPD s 11,5 procenta a pětiprocentní komunisté. Mimo parlament by se o půl procenta ocitli sociální demokraté. Přísaha Roberta Šlachty se v průzkumu pohybuje na 4 %, Trikolora, Svobodní a Soukromníci mají 2,5 procenta, Volný blok je dvouprocentní.

Přísun podpory zaznamenalo SPOLU podle autorů výzkumu zejména díky novým voličům ODS, kteří přicházejí v první řadě od Pirátů. Právě přízeň této strany podle dat dále klesá, což je v rámci spojenectví se Starosty kompenzováno tím, že razantně ubylo těch voličů STAN, kteří by koalici s Piráty nepodpořili.

Na základě naměřených stranických preferencí v průběhu posledních dvou měření provedla agentura Kantar CZ modelování počtu mandátů, které by strany, hnutí a koalice získaly, pokud by se sněmovní volby konaly v době sběru dat. Přepočet již zohledňuje novelu volebního zákona, tedy je proveden tak, jako se bude postupovat po sečtení hlasů v říjnových volbách.

Hnutí ANO by svůj zisk překlopilo do šestašedesáti mandátů, koalice SPOLU by získala čtyřiapadesát, Piráti a STAN osmačtyřicet, dále SPD čtyřiadvacet a KSČM osm mandátů. Ze současných parlamentních stran má nejnižší pravděpodobnost vstupu do sněmovny ČSSD, které model nepřisoudil žádný mandát.

Bleskový průzkum agentury Kantar CZ

  • Aktuální průzkum pro ČT provedla společnost KANTAR CZ, s. r. o. Sběr dat probíhal ve dnech 13. 9. až 22. 9. 2021 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště).
  • Do volebního modelu vstoupilo 976 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba volebního modelu se pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,0 (u stran s nízkým ziskem) až 3,2 (u stran s vysokým ziskem) procentního bodu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]