Spolupráce s Bundeswehrem soudruhovi vadí. Naprosté podřízení Kremlu nevadilo

ČT

Soudruh šéf komunistické strany Vojtěch Filip se v Haló novinách rozhořčil, že ministr Stropnický podepsal dohodu o přidružení české čtvrté brigády rychlého nasazení k velení německé obrněné divize. A tváří se, že je to něco děsného.

Soudruh se rozhořčil tak, až vypráví nesmysly. Citujme: „Podřízení naší armády Bundeswehru si u nás nedovolil nikdo od roku 1945. Teď ale zřejmě nastala jiná doba. Německý Bundeswehr získává dohodou velení nad českou brigádou, a to údajně bez jakýchkoliv limitů a právních omezení. Mohl by to být naprostý diletantismus, ale také zlý záměr, ostuda pro nás všechny a neskutečné ponížení těch, kteří vybojovávali naši svobodu. Jak tohle ministr Stropnický vysvětlí?“

U šéfkomunisty a práskače Státní bezpečnosti lhaní celkem nepřekvapuje a jeho výroky jsou určeny lidem prosté mysli. Budí dojem, že naše armáda vedená neschopným ministrem je teď podřízena Německu. Co na tom, že nic z toho není pravda.

O co v praxi jde, popisuje třeba web ČT: „Ostrov u pobřeží Nizozemska obsadili separatisté a jeho obyvatele evakuují nizozemští a němečtí vojáci ‒ takový je scénář posledního cvičení Bundeswehru a nizozemské královské armády. Jejich spolupráce je rutina, k německému velení jsou přidruženy dvě třetiny nizozemských ozbrojených sil. Podobně má vypadat partnerství s Českem.

‚Chceme společná cvičení, společný trénink. V souvislosti se spojením s českými jednotkami nejde o žádnou subordinaci, ale o přidělení k jedné německé divizi,‘ upřesňuje mluvčí německého ministerstva obrany Boris Nannt. Bundeswehr spouští společný projekt v rámci ponorkové flotily s Norskem a několika zemím včetně Česka chce nabídnout sdílení dopravních letadel, která chtěl původně prodat.“

Takže Nizozemsko a Norsko nejsou poníženy spoluprací s Bundeswehrem, ačkoliv obě tyto země mají s někdejším nacistickým Německem své zkušenosti. Proč by mělo být nějak poníženo Česko? Čím?

Pokud jde o to, co bylo po roce 1945 a co je „ponížení těch, kteří vybojovávali naši svobodu“, snad by soudruzi měli mlčet. Na čtyřicet let byla celá naše armáda podřízena bezezbytku Kremlu. Vojáci, kteří bojovali proti nacismu v zahraničí, třeba naši letci v Anglii, byli šikanováni a zavíráni.

Jenomže s. Filip se spoléhá na starý osvědčený trik, že se řekne Německo a vybaví se nepřítel. Německo ovšem bylo čtyřicet let demokratické, zatímco u nás byla totalita držená u moci jinou totalitou. Filip se spoléhá na těch minimálně deset procent lidí, co jim to moc nemyslí. Na udržení agentury pro dosažení pohodlného funkcionářského života, které se říká KSČM, to stačí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner