Generální tajemník NATO dlouhodobě varuje před autoritářskými režimy a jejich vůdci. Na konferenci Konfederace norských podniků Jens Stoltenberg proto ve svém projevu připomněl, jak západní země pochybily ve vztahu k Rusku, a upozornil, že stejná hrozba může přijít i z Číny. Ta navíc v posledních týdnech rozšiřuje svou spolupráci se zemí Vladimira Putina.
Stoltenberg podle zprávy agentury Ukrinform ve čtvrtek připomněl, že podpora NATO vůči Ukrajině bude nadále pokračovat, a to ve všech směrech. Do okupované země tak budou dodávány zbraně, munice, armádní technika a další věci potřebné pro obranu před ruským agresorem.
„Zbraně jsou ve skutečnosti cestou k míru. Nebude trvalého míru, pokud útlak a tyranie zvítězí nad svobodou a demokracií,“ řekl Stoltenberg na konferenci v Oslu.
Zároveň upozornil západní země, že není rozumné navazovat intenzivní vztahy s Čínou. Invaze Ruska na Ukrajinu podle šéfa Severoatlantické aliance ukázala, proč by se měly mít demokratické státy na pozoru.
„Závislost na autoritářských režimech je nebezpečná. Není to tak dávno, co se mnozí domnívali, že nákup plynu z Ruska je čistě obchodní záležitostí,“ sdělil Stoltenberg. „Ve skutečnosti jde o politickou otázku, o naši bezpečnost. Obchod je také politika,“ dodal s tím, že stejnou chybu nesmí Západ opakovat s jinými autoritářskými režimy, mezi něž řadí především Čínu.
Šéf NATO vyzval západní země, aby neprodávaly čínským společnostem podíly v důležité národní infrastruktuře, jako jsou přístavy, železnice a sítě 5G. „Nemůžeme vycházet z toho, že každý ziskový projekt by měl být realizován jen proto, že je ziskový,“ řekl Stoltenberg. „Krátkodobé ekonomické zájmy nemohou převážit nad základními národními zájmy,“ dodal.
Připomněl také zintenzivnění vztahů mezi Ruskem a Čínou, jejich ekonomickou spolupráci či společná vojenská cvičení. Varoval i před pocitem vítězství, který by se dostavil dříve, než bude skutečně po válce. „Je nebezpečné Rusko podceňovat. Zatímco ruské vítězství na Ukrajině by bylo tragédií pro Ukrajince, Putinův triumf je nebezpečný i pro nás,“ připomněl bývalý norský premiér.
Ukrajina dostane další pomoc
Generální tajemník NATO již na konci listopadu loňského roku připomněl, že Severoatlantická aliance nepoleví v podpoře Ukrajiny a bude jí nadále poskytovat zbraně a vojenskou techniku potřebnou pro těžké zimní měsíce obrany proti ruské agresi. Alianční země podle Stoltenberga navýší dodávky aktuálně potřebného vybavení, jako jsou rušičky dronů, palivo či zimní výstroj. „Nejlepší způsob, jak zvýšit šance na mírové řešení, je podporovat Ukrajinu,“ řekl šéf NATO.