
Andrej Babiš ve své chemičce Lovochemie v Lovosicích. FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Padesát milionů korun. Zhruba takovou částku měly letos do kasy Lovosic zaplatit vybrané firmy ve městě. Mělo se tak stát díky zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti, který zastupitelé upravili na svém zasedání loni v červnu. Jenže plán se nelíbil zástupcům Lovochemie, patřící do Babišova holdingu Agrofert, a podali na město žalobu. Zatímco krajský soud dal chemičce za pravdu, ten nejvyšší se teď přiklonil na stranu Lovosic a věc kraji vrátil.
Lovosice mají naplánované investiční akce a kvůli sporu s Babišovou chemičkou zatím netuší, které bude moci realizovat. Podle starosty Vojtěcha Krejčíka (PRO Lovosice) město letos počítá s investicemi ve výši 60 milionů korun. Z toho 50 milionů má plynout právě z daní z nemovitostí v průmyslových lokalitách, které zabírají zhruba třetinu plochy Lovosic.
„Seznam investičních projektů, které máme v plánu letos uskutečnit, je dlouhý. Dětské hřiště, startovací byty, plochy pro výstavbu domů, zateplení školní tělocvičny a tak dále. Zatím jsme rozjeli jen budování pracoviště lékařského rentgenu,“ přiblížil deníku FORUM 24 starosta.
Ze zmíněných 50 milionů korun měly zhruba 10 milionů zaplatit chemičky patřící do holdingu Andreje Babiše (ANO). Jedná se právě o Lovochemii a sousední Preol. Zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti se týká řady průmyslových firem v Lovosicích, menších společností, ale i velkého logistického centra. Ze všech se na soud obrátila jen Lovochemie. Ta se přitom před nedávnem chlubila rekordním ziskem, například v roce 2023 Lovochemii stoupl zisk o 1230 % na 420 milionů korun.
Lovochemie vnímá postup zastupitelů jako překročení jejich pravomocí. V žalobě argumentovala tím, že zvýšením daně pouze pro některé společnosti radnice postupovala diskriminačně.
„Jako soukromá firma podnikající v souladu se zákonem nemůžeme platit daň bez zákonného opodstatnění, jak se tomu stalo u předpisu daně splatné v roce 2025. Zde město Lovosice účelově překročilo své pravomoci, a proto jsme využili svého práva a obrátili se na soud, který nám dal za pravdu,“ vysvětlil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Krajský soud rozhodl, že město nemělo koeficient daně z nemovitosti pro průmyslové podniky zvýšit opatřením obecné povahy, ale vyhláškou. Opatření Lovosic prohlásil za nicotné s tím, že bylo vydáno na základě platného, ale dosud neúčinného zákona.
„Tento krok jsme učinili na základě novely zákona o dani z nemovitých věcí, která nabyla platnosti už v loňském roce, avšak její účinnost byla stanovena až od 1. ledna letošního roku,“ přiblížil starosta. Podle novely mohou města koeficient daně z nemovitosti zvyšovat jak obecně závaznou vyhláškou, tak opatřením obecné povahy pro konkrétně vymezené nemovité věci. Lovosice se proto obrátily na nejvyšší soud, který stížnosti vyhověl a věc vrátil k projednání ke krajskému soudu.
„Doufáme, že do měsíce krajský soud spor znovu projedná a budeme mít jasno,“ věří starosta Krejčík. Pokud se celý spor dále povleče, budou podle něj mít Lovosice letos peníze pouze na opravy komunikací a již zmíněný rentgen.