Benešová neuspěla. Soud zprostil kárné žaloby bývalého šéfa žalobců Zemana

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která jej dohnala k rezignaci. (ČTK)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která jej dohnala k rezignaci. | FOTO: ČTK

Nejvyšší správní soud (NSS) zprostil kárné žaloby bývalého nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Podle končící ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) chybně postupoval v restituční kauze rodu Czerninů. Navrhovala proto snížit státnímu zástupci plat. Zeman ve svém závěrečném návrhu uvedl, že ve schůzkách s Czerninem neviděl nic závadného.

Zeman rezignoval na funkci nejvyššího žalobce k 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové. Nahradil jej dosavadní náměstek Igor Stříž. Zeman je nyní řadovým žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v analytickém a legislativním odboru.

()

Podle ministryně Zeman porušil své povinnosti vystříhat se všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost státního zastupitelství. Zeman měl podle ní k restituční kauze, v níž podal trojici dovolání, osobní vztah, přitom neupozornil na svou možnou podjatost. Správně tedy měl rozhodnutí o dovolání delegovat na některého z náměstků. Výsledek trestního řízení mohl mít vliv na soukromoprávní spor, ve kterém vystupuje Zemanův známý, podnikatel Petr Habersberger. Ten usiloval o pozemky u Třeboně kolem svého penzionu a hospodářství, které v restitucích získali Czerninové. Zeman se pokoušel vystupovat jako prostředník s příbuzným restituentů, soudcem Janem Czerninem.

„Po provedeném dokazování musím odkázat na kárnou žalobu, která jednoznačně hodnotí chování bývalého nejvyššího státního zástupce jako nevhodné,“ uvedla dnes v závěrečném návrhu Benešová. Uvedla, že šlo o jasný střet zájmů a že se Zeman angažoval ve věci, ve které se angažovat neměl. „Nejde o trest, on překročil své pravomoci a velmi dobře si toho musel být vědom. Je to neomluvitelné,“ řekla. Případný trest pro Zemana nenavrhla.

Zeman k trojímu setkání s Czerninem před kárným senátem dnes v závěrečné řeči zopakoval, že cílem schůzek bylo, aby se dvě strany sporu posadily k jednomu stolu a dohodly se. Uvedl, že se snaží tímto způsobem řešit spoustu věcí. „Ve schůzkách s panem Czerninem jsem neviděl nic závadného,“ řekl Zeman. Sdělil, že za svým postojem si stojí a domnívá se, že postupoval správně.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Zeman dnes ve své dodatečné výpovědi upřesňoval, v jakých případech se vybranými dovoláními blíže zabývá a které jen signuje. Uvedl, že ročně podával 90 až 120 dovolání a že intenzita agendy byla „obrovská“. Nebylo to podle něj tak, že by k němu přišel spis a on by ho stranu po straně četl. Uvedl, že si vybral tým spolupracovníků, a v tomto byla odpovědnost na nich. Blíže se seznamoval podle něj jen s těmi, na které byl upozorněn, že by mohly být nějakým způsobem problémové. Benešová uvedla, že rozsah práce ministra a nejvyššího státního zástupce je nesrovnatelná a že ona to vše hlídá. Vyjádření Zemana proto považuje za irelevantní. „Jeho povinností je hlídat tyto věci, stejně jako já mám povinnost všechno kontrolovat,“ řekla.

Stát vydal polnosti u Třeboně na základě úředního potvrzení, že Josefina Czerninová (babička Karla Eugena Czernina) byla po druhé světové válce československou občankou. Kvůli vydání potvrzení byly později obžalovány dvě úřednice pražského magistrátu. Nižší soudy je sice opakovaně zprostily, po zásazích NSZ a Nejvyššího soudu si však vyslechly podmínečné tresty, což se může teoreticky projevit i v revizi vydání majetku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]