Spor o majetek Lichtenštejnů pokračuje: Česko skončí u soudu

Kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna a jeho žena Marie Aglaé, která se narodila v Praze jako hraběnka Kinská.  (https://www.fuerstenhaus.li/de/)

Kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna a jeho žena Marie Aglaé, která se narodila v Praze jako hraběnka Kinská. | FOTO: https://www.fuerstenhaus.li/de/

Lichtenštejnsko se kvůli sporu o majetek v Česku, vyvlastněný rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce, obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Informovala o tom ve středu vláda. Ve sporu jde o zhruba 600 hektarů pozemků u středočeských Říčan.

Podle vlády ve Vaduzu české úřady porušily suverenitu Lichtenštejnska.

Spory o majetek dlouhodobě kalily vztahy mezi Českem a Lichtenštejnskem, a oba státy proto navázaly diplomatické vztahy až v roce 2009. O šest let později okresní soud uznal, že Nadace knížete z Lichtenštejna má nárok na dědictví pozemků u Říčan, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ale toto rozhodnutí napadl a uspěl.

Rozhodnutí pozemky Lichtenštejnům nevydat potvrdily všechny odvolací soudy a letos v únoru nakonec i soud ústavní.

„Co se týče knížecího rodu, došlo tu k popření práva. Některé československé úřady porušily zákon již v roce 1945 a v roce 2014 jeden úřad české státní správy podal tuto žalobu. Musím také zdůraznit, že k nejhoršímu zneužití práva došlo v roce 1951, kdy právo porušili čeští komunisté ze stalinské éry,“ popsal v roce 2019 v rozhovoru pro deník FORUM 24 právník rodiny Maximilian Schaffgotsch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]