Spor o policii zneužilo hnutí ANO v předvolebním boji, má jasno ODS

ČTK

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ČTK

Detektivové Robert Šlachta a Jiří Komárek byli podle opoziční ODS zneužiti v předvolebním boji před loňskými krajskými volbami vládními stranami. Vyplývá to podle předsedy ODS Petra Fialy ze závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci, kterou dnes poslanci vyslechli.

Podle poslance opoziční TOP 09 Daniela Korteho, který byl členem komise, měla kampaň kolem policejní reorganizace odstranit policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a oslabit premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ČSSD.

„Kampaň měla jediný cíl – odstranit policejního prezidenta a ministra vnitra Chovance a tím oslabit premiéra Sobotku a destabilizovat celou ČSSD. Komise konstatovala, že nic z tehdejších pomluv a podezření se neprokázalo. TOP 09 souhlasí se závěry komise,“ uvedl Korte. Také ODS podpoří usnesení vyšetřovací komise. Důležité je, že komise podala trestní oznámení a navrhla i opatření, které má učinit vláda, konstatoval Fiala.

„Nejednalo se o spiknutí nebo snahu se zbavit některých policistů,“ shrnul Fiala výsledky komise, kterou vedl jeho stranický kolega Pavel Blažek. Mimořádně závažné je podle ODS zneužití reorganizace policie pro politické cíle, detektivové byli zneužiti v předvolebním boji stranami vládní koalice, zdůraznil. Smutnou roli v tom má podle Fialy hlavně hnutí ANO, které mohlo reorganizaci zastavit usnesením vlády, ale této možnosti nevyužilo. „Tento stav jim vyhovoval,“ doplnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Vláda by podle opozice měla na doporučení komise reagovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner