Spory exprezidenta Trumpa se projednávají ve čtyřech soudních místnostech najednou

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Soudní jednání v případech bývalého amerického prezidenta a miliardáře Donalda Trumpa se projednávají ve čtyřech soudních místnostech najednou. Trump je kromě jiného podezřelý z pomluvy, podvodů při podnikání a přechovávání utajovaných dokumentů, uvedl server stanice ABC News. Trump chce kandidovat na prezidenta i ve volbách v roce 2024.

Před čtyřmi dny ministr spravedlnosti Merrick Garland uvedl do funkce zvláštního vyšetřovatele, aby dohlížel na průběh vyšetřování Trumpova zacházení s utajovanými dokumenty po jeho odchodu z Bílého domu. Odvolací soud v Atlantě se bude zabývat žádostí obžaloby na odvolání speciálního zmocněnce, který má posoudit, zda se na některé z dokumentů, které Trumpovi zabavili agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), vztahuje výsada mlčenlivosti prezidenta nebo advokáta.

Ministerstvo spravedlnosti usiluje o neomezený přístup ke všem dokumentům zabaveným v srpnu v Trumpově sídle ve floridském Mar-a-Lago. Trump v případu odmítá jakoukoliv vinu.

(Týdeník FORUM)

V New Yorku se soud zabývá případem podezření z finančního podvodu firmy The Trump Organization. Její bývalý finanční ředitel Allen Weisselberg v srpnu řekl, že v daňovém přiznání zatajil dva miliony dolarů (47,5 milionu Kč), které obdržel na firemních benefitech. Weisselberg byl společně s firmou The Trump Organization obviněn z mnohaletého podvodu, který spočíval ve vyplácení extravagantních odměn mimo účetní knihy.

Benefity v podobě využívání luxusních aut a bytů nebo školné na soukromých školách podle prokurátorů dostávali vysoce postavení manažeři firmy včetně Weisselberga. Ten minulý týden uvedl, že šlo jen o jeho rozhodnutí a společnost The Trump Organization není na vině. Obžaloba argumentuje tím, že vina padá i na firmu, jelikož Weisselberg byl jejím vysoce postaveným manažerem. Weisselberg pro Trumpa pracoval desítky let a je považován za jednoho z jeho nejbližších obchodních partnerů.

Na jiném místě v New Yorku, u nejvyššího státního soudu, čelí Trump a jeho firma i jeho děti občanskému řízení. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová požaduje pro Trumpa pokutu 250 milionů dolarů (asi 5,9 miliardy Kč) za manipulaci s hodnotou majetku, konkrétně její umělé zvýšení o miliardy dolarů za účelem oklamání věřitelů.

Čtvrtým úterním jednáním zahrnujícím Trumpa je pokračující proces, ve kterém bývalá sloupkařka magazínu Elle Jean Carrollová exprezidenta viní z pomluvy. Tvrdí, že ji Trump v 90. letech znásilnil v kabince obchodu s oblečením nedaleko svého mrakodrapu v New Yorku. Podle Trumpa jde o “hoax a lež”, novinářku nazval lhářkou a řekl, že “není jeho typ”. Řízení teď stojí pouze na této údajné pomluvě, jelikož Carrollová Trumpa viní z již promlčeného sexuálního deliktu.

Newyorští zákonodárci nicméně oznámili, že počínaje letošním listopadem na jeden rok umožní lidem podávat trestní oznámení za už promlčené sexuální delikty. Advokátka Carrollové Roberta Kaplanová v říjnu agentuře AP řekla, že její klientka tohoto právního okna plánuje využít a bude Trumpa žalovat za znásilnění.

Trump takřka všechna soudní řízení vedená proti jeho osobě označuje za politicky motivovaná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články