Spouštíme rubriku Nová Orientace. Najdete tu náročnější texty, nové autory a hlavně kritické myšlení

()

Deník FORUM 24 spouští rubriku Nová Orientace, která je určena náročným čtenářům a intelektuální debatě o širších souvislostech společenské situace a civilizačních dilematech doby.

Pro mnoho Čechů je stále ještě symbolem intelektuální publicistiky příloha Lidových novin s názvem Orientace, kterou zde v 90. letech zakládal dnešní šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr. Dnes bohužel Lidové noviny patří holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše, což výrazně poznamenalo i tuto kdysi prestižní platformu pro kritickou esejistiku. To nejpodstatnější, co se děje s naší zemí, je v Orientaci Lidových novin nevyslovitelné a nepojmenovatelné. Kritické myšlení se totiž neobejde bez svobody a svoboda ubývá tam, kam sahá vliv nejmocnějšího politika a oligarchy.

Rozhodli jsme se tedy usilovat o to, aby byl tento deficit napraven. Budeme pravidelně přinášet čtenářům takové texty, které míří k podstatě a kontextu společenských problémů, jak je společně prožíváme. A právě proto v deníku FORUM 24 právě dnes začíná nová rubrika: Nová Orientace, příloha pro kritické myšlení.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Rubriku Nová Orientace řídí historik a filosof doc. Petr Hlaváček a hned první den si zde můžete přečíst například text kněze a teologa Tomáše Halíka, rusisty Tomáše Glance nebo publicisty Františka Kalendy. Naším cílem je zveřejňovat propracované, na čtení poněkud náročnější články, které vybočují z každodenního rytmu, který se odvíjí od aktuální situace a zpravodajské agendy.

Deník FORUM 24 si váží svých čtenářů. Uvědomujeme si, že mnozí z nich po roce 2013 přišli o své noviny. Tyto noviny jim nepřinášely jen zprávy a nové informace, ale (zejména v případě Lidových novin) také nové úhly pohledu nebo zamyšlení nad nečekanými tématy. Pro ty tu nyní bude Nová Orientace. Budeme psát o zahraničních tématech, o domácím dění, ale také o kultuře či historii a problémech naší západní civilizace.

Naším cílem je oslovit co nejpestřejší okruh autorů, mezi nimiž ale samozřejmě v budoucnu najdete i současné členy redakce deníku FORUM 24. Avšak tím nejdůležitějším cílem je spokojenost našich čtenářů, kteří si zaslouží co nejlepší články. A o to se budeme snažit. Věříme, že dostojíme nárokům, které na nás nároční a přemýšliví čtenáři kladou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]